Karmienie piersią bliźniąt (ZDJĘCIA)

Oto dzielne mamy, które dały radę, niektóre nawet przez kilka lat, karmić piersią dwa maluchy jednocześnie. GALERIA ZDJĘĆ!

twins

Wykarmienie piersią bliźniąt to nie lada wyczyn, ale rzecz tak samo naturalna jak karmienie jednego maluszka. Wymaga oczywiście podwójnego zaangażowania, silnej motywacji, dużego wysiłku fizycznego i wsparcia osób trzecich. Obciąża też dość mocno Twój organizm, więc musisz też wyjątkowo o siebie dbać, bardzo dobrze się odżywiać - jako mama bliźniąt potrzebujesz około 500 kcal więcej, niż mama jednego dziecka i dużo wypoczywać.

Jeśli karmienie piersią swojego „podwójnego szczęścia” rozłoży Cię na łopatki, nie załamuj się. Zanim sięgniesz po rozwiązanie ostateczne, czyli mieszankę sztuczną, pomocny może okazać się także laktator. Odciąganie pokarmu i podawanie go z butelki będzie bardzo pracochłonne, ale przy dobrej organizacji zaplecza (odpowiednia ilość butelek i pojemników na pokarm, suszarka na butelki, dwa laktatory, sterylizator i podgrzewacz plus pomoc męża lub innej bliskiej osoby), również dasz radę. W jaki sposób mleczna droga by się Wam nie ułożyła, staraj się z całych sił jak najdłużej podawać swoim maluszkom naturalny pokarm, zwłaszcza, gdy urodziły się przedwcześnie.

Wsparcia możesz zawsze poszukać w poradni laktacyjnej. Oprócz dobrego przygotowania praktycznego i mentalnego, kiedy jeszcze jesteś w ciąży, zapewnij sobie konsultacje z doradcą laktacyjnym po porodzie. To nieoceniona pomoc.

Możemy także polecić Ci książkę napisaną przez mamę bliźniąt, recenzowaną jako skarbnica praktycznej, sprawdzonej wiedzy.

Bliźnięta. Poradnik dla rodziców Joanny Tkacz - znajdziesz w nim odpowiedzi na wiele typowych pytań: jak sobie poradzić z karmieniem bliźniąt, jak kąpać dwa maluszki, jakie wózki bliźniacze są dostępne w polskich sklepach i jak odróżniać dzieci.

Na następnych stronach zobacz, jak mamy radzą sobie z jednoczesnym karmieniem piersią bliźniąt. Niektóre z nich robią to bardzo długo. Są naprawdę bardzo dzielne!

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz