Karmienie piersią - siedem najczęstszych problemów

Mleczna droga bywa wyboista - podpowiemy Ci, jakie możesz napotkać trudności i jak sobie z nimi radzić.

kp

Karmienie piersią niesie wiele korzyści dla matki i dziecka. Jeśli jednak myślisz, że to sielanka wypełniona cudownymi chwilami bliskości z dzieckiem - mylisz się. Mleczna droga bywa wyboista - podpowiemy Ci, jakie możesz napotkać trudności i jak sobie z nimi radzić.

Problem #1: Nawał pokarmu, czyli złe dobrego początki

Może się zdarzyć, że między 2 a 6 dobą po porodzie obudzisz się z wielkimi i ciężkimi piersiami a dziecko będzie miało problem z uchwyceniem brodawki sutkowej. W tym czasie piersi zaczynają fizjologiczną nadprodukcję mleka, która jest zwiastunem udanej laktacji.

Choć stan ten powoduje dyskomfort, bo piersi przepełnione mlekiem zwyczajnie bolą, nie panikuj! Twój organizm wie co robić i produkcja mleka unormuje się, jeśli będziesz przystawiać dziecko do piersi tak często, jak ono chce. Pamiętaj, że im więcej mleka wypływa z piersi, tym większa jest jego produkcja, zatem -  nie przesadzaj z odciąganiem pokarmu - rób to tylko wtedy, gdy jest konieczność. W przeciwnym razie nawał zamiast szybko ustąpić, przedłuży się. Możesz odciągnąć odrobinę pokarmu przed rozpoczęciem karmienia po to, by zmiękczyć brodawkę i ułatwić dziecku jej uchwycenie. Chłód ogranicza produkcję mleka, zatem po karmieniu rób sobie zimne okłady na piersi. Do tego celu świetnie nadają się zmiękczone tłuczkiem liście kapusty. To nie żart, nasze babcie z powodzeniem korzystały ze ściągających i przeciwzapalnych właściwości tej rośliny.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz