5 rzeczy, które robisz źle, myjąc swoje dziecko

Nawet jeśli chodziłaś do szkoły rodzenia, uczestniczyłaś w zajęciach z kąpania noworodka i wydaje Ci się, że wszystko już umiesz, to sytuacja zmienia się, gdy masz wykąpać swoje własne dziecko.

kąpiel niemowlęcia

1. Zgadzasz się na to, aby kąpanie noworodka odbyło się za wcześnie

Pierwsza kąpiel noworodka powinna odbyć się po 6 godzinach (a najlepiej po 24 godzinach) od przyjścia na świat. Jednak nie każda mama jest tego świadoma i nie każda mama ma na to wpływ – noworodek jest kąpany przez pielęgniarki. Skóra noworodka pokryta jest mazią, białawo-żłótawą śliską substancją, która izoluje dziecko od wód płodowych. Najwięcej mazi mają na sobie dzieci w życiu płodowym w III tymestrze ciąży. Noworodek urodzony w terminie ma jej niewiele, w zasadzie tylko pozostałości. Maź jest bardzo ważna, działa jak antybiotyk, nawilża i obniża PH skóry, leczy rany i oczyszcza skórę.

2. Kąpiesz noworodka za często

Codzienna kąpiel wchodzi w skład wieczornego rytuału. Jednak nie musisz codziennie moczyć noworodka w wanience i codziennie myć mu główki (to jest zalecane 1-2 razy w tygodniu, częściej jeśli dziecko poci się lub ulewa). Możesz umyć malucha na przewijaku,  ręcznikiem zamoczonym w ciepłej wodzie, pamiętając o wszystkich zakamarkach i fałdkach małego ciała: pachach, pachwinach, miejscach za uszami oraz pod bródką.

3. Stosujesz zbyt wiele kosmetyków

Najlepiej zdecydować się na jeden płyn do kąpieli, produkt powinien być przeznaczony dla dzieci od pierwszych dni życia, mieć prosty skład, niepodrażniający skóry noworodka. Polecane są płyny 2 w 1, czyli do mycia ciała i główki dziecka, nie trzeba używać osobno szamponu. Nie musisz używać gąbki lub myjki.

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

agnes
2017-07-14 18:32:45

Też jestem zdania, że nie ma co przesadzać z ilością kosmetyków, bo można tym tylko zaszkodzić dziecku. Używamy do kąpieli tylko płynu baby anthyllis, który delikatnie oczyszcza i nawilża i żadnych problemów ze skórką nie mamy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Mamma
2017-08-29 16:27:25

@agnes masz rację nie ma co przesadzać. Ważne jest żeby dobrze wybrać produkt i najlepiej jak jest z apteki. Kupiłam fajną emulsję od la roche-posaylipikar lait i powiem Ci, że oprócz maleństwa to i sama chętnie jej używam :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz