Rodzicom, którzy nie szczepią, będą zabierać dzieci?

Sądy wydają pierwsze wnioski o ograniczenie praw rodzicielskich osobom, które unikają szczepień.

szczepionki

Od dawna mówi się, że nie wszyscy rodzice szczepią swoje dzieci. Powodów jest wiele, ale w większości przypadków jest wiara w powikłania poszczepienne, o których piszą środowiska antyszczpeionkowe. Według badań przeprowadzonych przez Główny Inspektor Sanitarny zaledwie 2% ankietowanych przyznało, że powodem, dla których nie chcą poddać się szczepieniom, są obawy związane z wystąpieniem w przeszłości u siebie lub u dziecka niepożądanego odczynu poszczepiennego. Natomiast aż 28% jako przyczynę nieszczepienia podało wpływ ruchów antyszczepionkowych i ta grupa między początkiem a końcem roku 2014 powiększyła się najbardziej, bo aż o 66%.

Ponieważ za nieszczepienie dziecka grożą kary finansowe, rodzice wpadli na pomysł, by "pożyczyć dziecko" do szczepienia, takich ogłoszeń nie brakuje w internecie.

Co więcej, jak podaje "Rzeczpospolita" rodzicom grozi nie tylko kara finansowa. Są pierwsze wnioski o ograniczenie praw rodzicielskich osobom, które nie szczepią dzieci. W najlepszym przypadku rodzicom, którzy trafią do sądu, bo nie szczepili dzieci, grozi nadzór kuratora, w najgorszym - odebranie dziecka i umieszczenie go w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.

14 czerwca odbędzie się taka sprawa w Sądzie Rejonowym Inowrocławiu. Sprawa dotyczy 3,5-miesięcznej Wandy, której rodzice nie zgodzili się na szczepienie w pierwszej dobie po porodzie. Mama dziecka tłumaczy, że starsza córka miała zapalenie oskrzeli i obawiała się, że mniejsze dziecko może mieć problemy ze zdrowiem. Starsza córka także źle zniosła szczepionkę: dostawała nagłych ataków gorączki, traciła przytomność i miała problemy z oddychaniem. Sprawę do sądu zgłosił dyrektor przychodni.

Komentarze (21)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Adam
2017-05-20 21:00:41

Lekarze nie szczepia swoich dzieci. Nie wszyscy oczywiście.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Sn
2017-05-19 23:19:39

Jest ryzyko powinien być WYBÓR !!! U nas w Polsce wymaga się aby przede wszystkim na wszystko szczepic ale jesli po szczepieniu pojawi się niepożądany odczyn poszczepienny to rodzice zostają z tym sami.Sami płacą za rehabilitacje dziecka czy za ratowanie jego życia lub zdrowia. Państwo w żaden sposób nie pomaga takim rodzinom i wymaga od nas żebysmy grali w rosyjska ruletkę jaką są szczepienia? ? PARANOJA !!! Moje dziecko mój wybór!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
D
2017-05-20 11:25:42

My szcepilismy syna i dodatkowe szczepienia mu tez braliśmy. Nie ma żadnych powikłań jest zdrowy i swietnie sie rozwija. Jak choruje to przechodzi choroby łagodnie. Ludzie nie chcący szczepień powinni sobie sami pózniej radzić z leczeniem dzieci a nie wtedy biegać do lekarza i proszę pomóżcie. Łatwiej jest zapobiegać niż pózniej leczyć od wieków to wiadomo ale teraz jakieś dziwne trendy sie pojawiają promujące samodestrukcje...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Realna
2017-05-25 09:16:50

Ciesz sie swoim zdrowym dzieckiem i daj prawo wyboru innym. Moje ma cztery lata i nie mówi. SI, słabe napięcie i adhd. Problemy od samego początku z wychowaniem i przystosowaniem do życia. Nie komentuj bo życie bywa wredne. Nie powinni też leczyć z nfz palaczy, pijakow, narkomanów i cudzołożnikow. Myśl o innych i przestań być panią mądralinską.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
misia
2017-05-19 20:02:22

Chore po prostu ja szczepie swoje dzieci ale szanuje decyzje rodziców którzy tego nie robią najwidoczniej maja ku temu powody ale przesadą jest odbieranie praw rodzicielskich ludzie mamy prawo wyboru a to co sie zaczyna dziać to cofanie sie do tylu Polska jest zacofanym krajem i niestety raczej sie nie polepszy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
asia
2017-05-19 21:24:45

Wybór wyborem ale trzeba pamiętać, że wirusy i choroby zakaźne potrafią się rozwijać i zaraz może być tak że mimo iż Twoje dziecko było szczepione i tak zachoruje. Moim zdaniem powinni wprowadzić obowiązkowe szczepienia i tak by było najlepiej.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
moni
2017-05-19 22:37:24

Jak to zachoruje dziecko szczepione???? To po co są te szczepionki, skoro dziecko zaszczepione ma zachorować. Smiechu warte.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Z
2017-05-20 09:46:10

Pani nie wie jak świat działa czy Pani tylko udaje? Wirusy MUTUJĄ i się UODPARNIAJĄ. Szczepi się po to, żeby nie dać im tej szansy. Co z tego, że moje dziecko zostanie zaszczepione, jak za kilka lat po dzieciaku pani i innych nawiedzonych matek będzie hasała zmutowana wersja wirusa, przed którą moje dziecko już nie będzie chronione? Proszę poczytać sobie wiadomości ze świata - już wybuchają mini epidemie, bo mamuśki nie szczepią dzieci. Nie chcecie zaszczepić, to trzymajcie sobie dzieciaka w domu na kwarantannie, nie wypuszczajcie między zdrowych, normalnych ludzi. No i potem nie jojczcie jak się okaże, że dzieciak umiera od powikłań po chorobie, której normalnie by nie przechodził bo byłby szczepiony.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Nati
2017-05-20 10:51:53

Szczepionki nie chonia przed zachorowaniem tylko przed powaznymi powiklaniami po chorobie. Wszyscy jestesmy szczepieni na ospe ale i tak wiekszosc na nia zachoruje tylko przechodzi ja w miare spokojnie bez powiklan. Po to sa szczepienia

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
zlota
2017-05-20 11:01:27

To jako sens szczepić jak i tak bd chore . S

Skoro szczepionki są takie super i mają zadanie chronić dzieci przed chorobami to dlaczego dzieci szczepione mają bać się tych nieszczepionych .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
mmm
2017-05-20 11:04:06

Wiadomość że świata hehe a co Pani ogląda TVN? Proszę ruszyć głową i nie patrzeć tylko w te puste pudło które ryje ludzią mózg bo sami nie potrafią myśleć.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
jagna
2017-05-20 15:34:40

Ej ale w Polsce są szczepienia nie tyle obowiązkowe co PRZYMUSOWE. Tylko ze nikt nie bierze odpowiedzialności za powikłania. Każdy chce mieć zdrowe dziecko i wyszczepić je na wszystko tylko że szczepionka to nie beza.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Patrycja
2017-05-20 19:20:36

Moj Syn też przeszedł niedawno ospe. I teraz uwaga! Zaraził się od szczepionych dzieci w swojej grupie przedszkolnej, przeszedł najlżej z nich wszystkich, bez powikłań, kilka krost. Nie szczepiony! Kochani, jest ryzyko musi- być wybór! To chore że rodzicom z dzieckiem, które doznało POWAŻNEGO nopa, każą dalej szczepić. A znam takie przypadki. Np mój..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Realna
2017-05-25 09:23:05

Asia...postudiujesz medycynę to skapujesz, że wirusy i bakterie mutowieją i zmieniają się. Szczepionki są nieprzebadane i praktycznie są bo są. Wiele osób umiera na zwyklą grypę a to ponoć 21 wiek. Osoby które chcą prawa wyboru mają chore dzieci. Idź do takiej rodziny i zobacz jak mija u nich dzień. Rehabilitacja i walka o normalne życie. Samolubne są osoby myslace w kontekscie swojego JA

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Realna
2017-05-25 09:27:32

Kobieto skoro zmieniają sie wirusy czy bakterie to po co ci szczepienia starej generacji nie zmieniane od lat i skupywane od innych krajow, gdzie zostaly wycofane. Od dzisiaj nie leczmy i do kwarantanny pijakow, depresowcow, palaczy, narkomanow, wenerykow....żal tylko że na głupote nie leczą

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Sheyla
2017-05-19 19:04:41

To tylko pokazuje,jaki jest nacisk koncernów farmaceutycznych i lobbing z ich strony. Moze ktos mi powie, skąd sie bierze epidemia zachorowań na nowotwory i alergie wśrod dzieci? Najlepiej "rozwalic" uklad odpornosciowy dziecka, zatruc go rakotworczymi dodatki do szczepionek a potem czerpac zyski z pozniejszego leczenia tekiego dziecka. Najgorsze jest to, ze pozniej rodzice zostawieni sa z problemi sami sobie. Nikt inny nie poniesie konsekwencji za zruinowanie zdrowia dziecka

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2017-05-20 11:05:45

Brawo. Bardzo mądre podejście. Zgadzam się z tym w 100 .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anns
2017-05-19 19:01:29

art. 48 Konstytucji RP (Dz. U. z 1997r., Nr 78, poz. 483) „Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania” Nikt nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić czy dziecko chciałoby/ nie chciałoby być szczepione, dlatego w dobrej wierze taką decyzję podejmuje kochający rodzic. Paranoja, Sądy podejmują decyzje i ograniczają pr ... awa rodzicielskie za nieszczepienie. Niedługo może będą to robić za fakt, że karmisz mlekiem na literę "B" a nie na "N", które podobno jest zdrowsze, bo ma mniej składników. Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Z
2017-05-20 09:51:53

Jak się chce rzucać takimi cytatami, to najpierw trzeba rozumieć, o co chodzi. Konkretnie chodzi o wyznanie, nie o szczepienia. Wiara to coś, o czym się nie dyskutuje i nie narzuca.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Nnnn
2017-05-20 10:59:28

Poza tym nie tylko polska ma nacisk na szczepienia. Np w niemczech jak sie zapomni o szczepieniu to zaraz sie dostaje pismo z Jugendamtu ze sie zajma sprawa jesli dziecko w wyznaczonym terminie nie zostanie zaszczepione. Nie wyobrazam sobie zeby moje dziecko poszlo do przedszkola z dziecmi ktore nie zostaly zaszczepione. I kto ma wtedy w domu dziecko trzymac. Ja ktora szczepie czy tamta matka ktora inne dzieci naraza ba wirusy?? Bardzo dobrze ze sie sady tym zajmuja skoro rodzice nie potrafia!! I boicie sie szczepionek skojarzonych bo maja konskie dawki?? Macie prawo. Ja tez sie ich boje dlatego szczepie normalnymi. Ale szczepie. I to jest wazne

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Realna
2017-05-25 09:35:53

Kobieto szczep jak chcesz ale mi nikt takiego prawa narzucać nie będzie bo państwo nie pomaga mi w niczym. Demokracja to wybór do którego mamy święte prawo. Walczmy o to wszyscy razem i starajmy się zrozumieć tą drugą stronę. Niestety my jestesmy samolubnym krajem...mojemu dziecku nic nie jest to co mnie interesuje inne....szkoda, że nie stanowimy jedności dla dobra naszych dzieci

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz