Czy kamienie piersią wpływa na odczuwanie bólu przez dziecko podczas szczepień?

Naukowcy to sprawdzili!

szczepienie

Każda świeżo upieczona mama, która w pierwszych miesiącach życia chodzi z maluszkiem na szczepienia, cierpi. Wie, że chce i musi zaszczepić dziecko dla jego dobra, ale serce jej się kroi, gdy widzi cierpienie malca. Każda z nas chciałaby także, by był sposób, aby ten ból złagodzić. Najnowsze badania sugerują, że taki sposób istnieje i jest bardzo prosty i powszechnie dostępny.

Naukowcy przyjrzeli sie 10 różnym badaniom, które w sumie objęły 1066 noworodków i doszli do wniosku, że karmienie piersią w trakcie lub krótko przed zastrzykiem może zmniejszyć odczuwanie bólu u dzieci poniżej roku życia. Naukowcy twierdzą, że płacz maluchów karmionych piersią w powyższy sposób był średnio krótszy o 38 sekund. Na podstawie mimiki i zachowań dzieci, stwierdzili także, że natężenie bólu było także niższe o 1,7 punktu.

- To nie tylko "rozproszenie" dziecka podczas szczepienia - mówi dr Denis Harrison. - Wiemy, że znaczenie ma kontakt "skóra do skóry", ważnym czynnikiem jest bicie serca, dźwięk i zapach matki oraz smak mleka. Istnieją również endorfiny w mleku matki, które mają wpływ na mniejsze odczuwanie bólu, ale nie wiemy dokładnie jaką pełnią funkcję.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz