Mamo, nie rezygnuj z karmienia naturalnego! c.d.

Wydaje Ci się, że masz za mało pokarmu? Kobiecy pokarm to bardzo dobrze przemyślany wytwór natury i niezwykle rzadko zdarza się, aby stanowił niewystarczające pożywienie dla malucha. Zmniejszenie produkcji mleka jest zazwyczaj sytuacją przejściową. Z kryzysem laktacyjnym możesz sobie poradzić.

a

Z przeprowadzonej w Gdańsku ankiety wynika, że w przypadku aż połowy kobiet, powodem wizyt w tamtejszych poradniach laktacyjnych jest potrzeba stymulacji obniżonej produkcji pokarmu*. Mamy często poszukają rozwiązania tego problemu, ponieważ mają wrażenie, że ich maleństwa nie najadają się do syta. Z obawy o zdrowie oraz prawidłowy rozwój swoich pociech, często sięgają w takich momentach po butelkę z mlekiem modyfikowanym. Obniżona produkcja pokarmu jest jednak naturalną koleją rzeczy i znajomość przyczyn tzw. kryzysu laktacyjnego oraz sposobów, które pozwalają wyjść z mlecznego impasu może uchronić Cię przed zbyt szybkim podjęciem decyzji o rezygnacji z naturalnego karmienia.

Kobiecy pokarm to bardzo dobrze przemyślany wytwór natury i niezwykle rzadko zdarza się, aby stanowił niewystarczające pożywienie dla malucha. Zmniejszenie produkcji mleka jest zazwyczaj sytuacją przejściową. U jej podłoża leżą przyczyny, które karmiąca mama może sama, bądź z pomocą doradcy laktacyjnego, wyeliminować. Znajomość procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie pozwala z większym spokojem radzić sobie w sytuacji „mlecznego kryzysu”, dlatego warto wiedzieć, jakie ma podłoże i odpowiednio reagować.

Co dokładnie dzieje się podczas kryzysu laktacyjnego? 

____________

* Za: Projekt Programu „Wspieranie i propagowanie karmienia piersią wśród mieszkańców Miasta Gdańska” dla gminy Gdańsk na lata 2014-2016

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Jola
2015-06-14 21:57:17

re: Mamo, nie rezygnuj z karmienia naturalnego! c.d.

u mnie również Lactosan się sprawdził, ja piłam regularnie ze dwa miesiące. Dodatkowo trzeba pamiętać o karmieniu nocnym, to bardzo cenny pokarm i generalnie jak najczęściej przystawiać do piersi. Sprawdzić czy dziecko nie przysypia na piersi zamiast jeść...warto również zobaczyć czy prawidłowo chwyta pierś i jak przybiera na wadze.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
egula
2015-06-12 11:43:50

re: Mamo, nie rezygnuj z karmienia naturalnego! c.d.

Jak zaczął się u mnie kryzys laktacyjny, to szukałam różnych metod typu piwo karmi czy bawarka, ale efekty dopiero przyniosła ziołowa herbatka lactosan, która pobudza laktację. Tak dla pewności piłam ją przez cały czas karmienie, żeby już kryzys nie powrócił.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz