Matki karmiące piersią - odżywiają się czy tylko jedzą?

Najnowszy raport poświęcony ocenie sposobu żywienia i stanu odżywienia kobiet karmiących piersią.

karmienie piersią

Polski Tydzień Karmienia Piersią to dobra okazja, by spojrzeć na karmienie piersią z perspektywy… matki. Eksperci postanowili sprawdzić, jak wygląda dieta kobiet karmiących piersią i jak komponowany przez nie jadłospis wpływa na ich zdrowie. Wyniki badania „Ocena sposobu żywienia i stanu odżywienia matek karmiących piersią dzieci w wieku powyżej 2 miesięcy” są niepokojące. Okazuje się, że kobietom brakuje odpowiedniego wsparcia w zakresie poradnictwa żywieniowego, w ich diecie istnieje wiele nieprawidłowości, a aż 70% badanych matek miało za niskie stężenie witaminy D3 w organizmie!

Kobiety karmiące nie są świadome faktu, że ich dieta powinna być dopasowana pod względem wartości energetycznej oraz odżywczej tak, by spełniać ich potrzeby żywieniowe w tym szczególnym okresie. Należy pamiętać, że dzienne zapotrzebowanie energetyczne u kobiet karmiących rośnie o około 500 kalorii, wzrasta też zapotrzebowanie organizmu na niektóre mikroskładniki. Niestety, według raportu z badania  przeprowadzonego przez dr inż. Danutę Gajewską oraz prof. Barbarę Królak-Olejnik we współpracy z Fundacją NUTRICIA, średnia wartość kaloryczna diet matek karmiących była niska i nie przekraczała 1800 kalorii.

Zaobserwowano także bardzo duże różnice w wartości energetycznej ocenianych jadłospisów, od niespełna 600 do ponad 4000 kalorii dziennie. Wartość energetyczna diety 75% ankietowanych kobiet nie przekraczała 2000 kcal. Jedynie 13% matek spożywało dietę o prawidłowej kaloryczności.

Jakie błędy popełniają matki karmiące?

Komentarze (3)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2015-05-29 16:05:39

re: Matki karmiące piersią - odżywiają się czy tylko jedzą?

Jestem maja 8.5 m dziecka... I znaleźć czas na posiłek to cud a co dopiero myśleć o zbilansowanej diecie:-D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
mama
2015-05-29 13:41:27

re: Matki karmiące piersią - odżywiają się czy tylko jedzą?

Zgadzam sie z .helena . Nic sie nie dowiedzialam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
.helena
2015-05-29 13:31:02

re: Matki karmiące piersią - odżywiają się czy tylko jedzą?

Zajebisty artykuł, dowiedziałam się z niego tyle co z nagłówka.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz