Możesz wspomóc rozwój mowy swojego Maluszka

Niemal zupełnie mimochodem jesteś w stanie sprawić, że Twoje dziecko zacznie mówić szybciej. Zacznij od chwili, kiedy jest jeszcze w Twoim łonie.

słodziak

Dziecko powinno osłuchać się z prawidłowym artykułowaniem głosek. Warto więc nie seplenić do dziecka, nawet noworodka, nie przekręcać słów, chociaż czasem aż się o to prosi, bo dzieci są rozczulające i przesłodkie.

Do małego, kilkutygodniowego/kilkumiesięcznego dziecka należy mówić patrząc mu w oczy i powtarzając wyrazy kilkakrotnie, powoli i wyraźnie. Najlepiej starać się łączyć to z jakąś "wizualizacją". Pokazujesz dany przedmiot, powtarzasz kilkakrotnie jego nazwę, po czym po krótciutkiej przerwie, dla utrwalenia, pokazujesz i nazywasz znów.

W nauce mowy niezwykle ważną rolę odgrywa prawidłowe funkcjonowanie narządu słuchu. Aby rozwijać słuch dziecka, warto puszczać mu muzykę, najlepiej jeszcze wtedy, gdy jest w łonie matki i tak często, jak to możliwe. Spokojne dźwięki o łagodnej barwie, potem wspólne zabawy przy muzyce, puszczanie kołysanek wieczorami, a w ciągu dnia rymowanych piosenek dla dzieci, wspólne śpiewanie, granie na instrumentach - cymbałkach, garnkach, gitarze lub pianinie, rozwija umiejętności szybszego kojarzenia i powtarzania słów.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz