Najczęstsze pytania świeżo upieczonych mam - odpowiadamy na nie!

Świeżo upieczone matki zazwyczaj mają dziesiątki, jeśli nie setki pytań, których nie zadają, bo nie mają komu albo po prostu wstydzą się je zadać, bo wydają im się banalne. Dobrze wiecie drogie Mamy, że nam możecie zadać każde pytanie, a my zawsze postaramy się na nie odpowiedzieć.

noworodek

Macierzyństwo często przytłacza młode kobiety. Nawet te, którym wcześniej wydawało się, że są do roli matki świetnie przygotowane, po porodzie czują się wystraszone, a opieka nad maluchem nierzadko je przerasta. To naturalne. Macierzyństwo to walka o przeżycie – twierdzą niektóre kobiety. Jeśli jesteś tego samego zdania, będzie ci łatwiej, jeśli poznasz odpowiedzi na pytania najbardziej nurtujące młode mamy. Wiedzy nigdy za wiele, zwłaszcza w takiej sytuacji.

Czy niemowlę karmione piersią trzeba poić?

Nie, nie trzeba. Dla niemowlaka mleko jest jednocześnie pokarmem i napojem. Karmienie mlekiem matki całkowicie wystarcza maluchowi i zaspokaja jego potrzeby na składniki odżywcze i płyny – nawet w czasie upałów. Latem warto po prostu częściej przystawiać maluszka do piersi. Ważne natomiast, aby matka karmiąca dziecko piła dużo płynów: 2-3 litry na dobę.

Czy w czasie przeziębienia należy odstawić dziecko od piersi?

Powszechnie uważa się, że przeciwciała, które matka wytwarza w związku z chorobą, przechodzą do pokarmu i uodporniają dziecko. Z tego względu tylko bardzo wysoka gorączka – powyżej 38-39 stopni – i zły stan matki są wskazaniami do czasowego przerwania karmienia. Ale uwaga: wszelkie leki powinny być każdorazowo uzgadniane z lekarzem, ponieważ zwykle przechodzą do pokarmu i mogą źle wpływać na dziecko.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz