Wychowanie bezpieluszkowe - sprawdź, na czym polega NHN!

Czujny rodzic może zrezygnować z pieluchy, zanim malec na dobre się do niej przyzwyczai. To tylko nowy eko-trend w parentingu, czy zdrowe podejście do pieluszki?

wychowanie bezpieluszkowe

W dzisiejszej epoce pieluch jednorazowych, maluchy coraz dłużej uczą się siadania na nocnik i dzieje się to coraz później. Dzieci przyzwyczajone, że mają zupełnie sucho, nie zawsze są zainteresowane treningiem, nierzadko rodzicom jest również wygodnie z "jednorazówką". Odzwyczajenie od pieluszki to niekiedy stresujące i ciężkie przejście zarówno dla dzieci, jak i rodziców. A co jakby w ogóle dziecka nie przyzwyczajać do pieluszki?

Jak szybko nauczyć dziecko korzystania z nocnika? Więcej >>>

Okazuje się, że to nie tylko możliwe, ale skuteczne! Metoda jest kojarzona z eko-mama, jednak nie tylko o czyste środowisko chodzi. Ta metoda to najstarszy na świecie sposób utrzymywania higieny dziecka, normalny w tzw. Trzecim Świecie, a w "cywilizacji" nazywany Elimination Communication, czyli Naturalna Higiena Dziecka lub Wychowanie Bezpieluchowe. Jeśli zapytasz swoją mamę lub babcię, przekonasz się, że i ona stosowała tę metodę. Najpewniej nazwa nic im nie powie, jednak wiele mam stosowało tę metodę, by zredukować do minimum ilość brudnych pieluszek. Kto chciałby ręcznie, a w najlepszym wypadku we "Franii," prać, a potem gotować te wszystkie pieluchy?

Nie należy mylić wychowania bezpieluszkowego z odpieluchowaniem. Jest to metoda wychowawcza, która zakłada, że rodzic rozpoznaje potrzeby dziecka. Tak samo, jak rozpoznaje, że dziecko jest głodne, śpiące lub chce bliskości, uczy się rozpoznawać, kiedy dziecko ma potrzebę zrobienia siku lub kupki. Metoda ta zakłada, że od pierwszych dni malec wysyła subtelne niewerbalne sygnały, że chce się wypróżnić. Rolą mamy i taty jest odczytanie właśnie tych sygnałów i konsekwentne umożliwienie dziecku załatwienie swoich potrzeb na nocnik. Trening taki nie tylko uczy dziecko załatwiania swoich potrzeb bez korzystania z pieluchy, ale także korzystnie wpływa na relację rodzic - dziecko.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2017-03-02 08:00:59

Uwstecznijmy sie na maxa... Zaraz matki przestana calkowicie szczepić dzieci bo kiedys sie tego nie robilo. Kiedys tez w wieku 12 lat miało meza/zone. A umierali w wieku 50lat... Do tego tez postanowicie wrócić?! Śmiech na sali...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz