Nie chcesz już karmić piersią? Kilka rad, jak zahamować laktację

Mleko matki to najlepszy pokarm dla dziecka. Co możesz zrobić, gdy jednak z jakiegoś powodu zdecydujesz się na odstawienie dziecka od piersi? Oto naturalne i farmakologiczne sposoby na zahamowanie laktacji.

dziecko

Przygotowując się do roli mamy, z pewnością wiele dowiedziałaś się na temat opieki i pielęgnacji małego dziecka. Także tego, że karmienie piersią to jeden z ważniejszych jej elementów – zalecany jako najlepszy dla rozwoju i zdrowia dziecka. Niesie również ze sobą wiele korzyści dla samej kobiety.

Szczególnie dużą rolę odgrywają pierwsze trzy dni karmienia, kiedy to dziecko otrzymuje pokarm zwany siarą - bardzo bogaty zarówno w białko, witaminy jak i istotne dla noworodka przeciwciała, które mają na celu zwiększenie jego odporności.

Odstawienie dziecka od piersi

Karmienie piersią dla wielu z nas jest czymś tak bardzo naturalnym i istotnym, że koncepcja odstawienia od piersi jest z góry odrzucana. Ale takie sytuacje się zdarzają: niektóre matki będą karmić piersią swoje dziecko bardzo długo, dopóki pokarm sam stopniowo nie zacznie zanikać, inne w ogóle nie zdecydują się na naturalne karmienie, co już w pierwszych dniach skutecznie zahamuje laktację, bo jak wiemy, za jej sukces w ogromnym stopniu odpowiada psychika. Kobiety, które stracą swoje dziecko, a nie będą chciały odciągać i oddawać pokarmu, również stracą go bardzo szybko. Warto też wspomnieć o tych, które nie zdecydują się na karmienie piersią z przyczyn medycznych (fizycznych i przychicznych). Wymienić też można bardziej prozaiczne intencje: powrót do pracy czy chęć zwiększenia swojej niezależności. Powodów jest wiele.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz