Nie zabraniajmy dzieciom biegać na bosaka! To dla ich dobra

Zobacz wyniki najnowszych badań, które wskazują na to, że nasze miały rację, pozwalając nam biegać po trawie boso.

stopy trawa

Pamiętasz te czasy wolności, pomieszane z zapachem delikatnie mokrej trawy? Te same, kiedy mama zdejmowała nam buty, nie obawiając się, że na coś nadepniemy i nie przestrzegając nas przed milionem czyhających za rogiem pułapek?

Zobacz też: Pozwól dziecku babrać się jedzeniem!

Jak tak dalej pójdzie nasze dzieci będą pamiętały tylko... kolejne zmiany bucików.

Coraz rzadziej z obawy o nadepnięcie na szkło czy inne, źle składowane śmieci, czy pogryzienie przez owady, pozwalamy naszym dzieciom zdejmować buty. Badania mówią też, że... brakuje nam "sprawdzonych" miejsc tego typu, którym możemy w pełni zaufać.

A bieganie na bosaka ma boski wpływ na rozwój ruchowy u dzieci - dowodzą tego niemieccy naukowcy, którzy twierdzą, że połączenie aktywnego spędzania czasu z porzuceniem obuwia, poprawia motoryczne zdolności dzieci. Publikacja ukazała się w  czasopiśmie "Frontiers in Pediatrics".

Czego jeszcze dowiadujemy się z publikacji? Że dzieci w wieku od 6 do 10 lat, które pozwalają sobie na zdejmowanie butów poza domem, lepiej radzą sobie podczas skoków i ćwiczeń wymagających utrzymywania równowagi. Oczywiście w porównaniu do dzieci, które poruszają się głównie w butach. Dobra wiadomość jest taka, że różnice te zatrą się w okolicach wieku dojrzewania, ale chodzenie boso w dzieciństwie to naturalna rzecz, pozwalająca lepiej i zdrowiej rozwijać sprawność ruchową.

Sprawdź też: Mały Picasso

Badacze porównywali trzy umiejętności ruchowe: utrzymywanie równowagi, skok w dal oraz sprint na 20 metrów u 810 dzieci ze szkół w RPA oraz z obszarów miejskich północnych Niemiec. Dzieci z RPA często chodziły boso, podczas gdy ich rówieśnicy z Europy - zazwyczaj w butach.

Choć dzieci, które większość swojej aktywności spędzały boso osiągały lepsze wyniki w skokach i ćwiczeniach na równowagę, podczas sprintu lepiej radziły sobie dzieci biegające w butach. Gdy uczniowie z RPA biegali w butach również wypadali lepiej, niż gdy biegali bez butów. Z kolei w przypadku ćwiczeń na równowagę i skoków buty zdawały się im przeszkadzać.AK

Źródło: PAP, twojezdrowie.rmf24

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz