OCZAMI POŁOŻNEJ: Badania przesiewowe u noworodków

Dlaczego się je wykonuje? Czy da się uniknąć wielokrotnych ukłuć? Na wiele pytań, które niepokoją każdą świeżo upieczoną mamę, odpowiada położna.

a

Idea badań przesiewowych w medycynie opiera się na tezie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Badania, które przeprowadza się wśród ludzi  nie manifestujących objawów choroby, mają na celu jej wykrycie i wczesne leczenie, aby zapobiec poważnym następstwom choroby w przyszłości. Takie badania wykonuje się w wielu przypadkach, ale ja opowiem wam o "przesiewówce" u noworodków.

Pierwszym i chyba najstarszym badaniem jest badanie przesiewowe w kierunku trzech chorób genetycznych: mukowiscydozy, fenyloketonurii i hipotyreozę. Materiałem badawczym jest krew pobrana z piętki dziecka na bibułę. Sama bibuła jest pokryta nadrukiem kółeczek oraz danymi matki i dziecka. Na te kółeczka pobiera się krew włośniczkową, bibuła musi być przesiąknięta i w odpowiednich warunkach wysuszona. Od pewnego czasu pobiera się też drugą bibułkę na badanie przesiewowe w kierunku dwudziestu kilku chorób metabolicznych - badanie przeprowadza ośrodek w Warszawie.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz