OCZAMI POŁOŻNEJ: Koniec „Drogi Mlecznej”

Zakończenie laktacji to jeden z ważniejszych i najtrudniejszych momentów macierzyństwa. I niezależnie od tego, jak długo trwało karmienie piersią, zachodzące zmiany budzą przeważnie wiele emocji, zarówno u mamy, jak i u dziecka.

kp

Przyczyny

Koniec „mlecznej drogi” może się wiązać z różnymi przyczynami. Może to wynikać z różnorakich trudności związanych bezpośrednio z techniką karmienia. Choć oczywiste jest, że najczęstszą przyczyną jest zmniejszenie lub całkowity zaniku pokarmu. Często proces zakończenia laktacji przebiega niezależnie od naprawdę dużych chęci kobiety dotyczących karmienia piersią swojego dziecka. Czasem zaś jest wynikiem świadomej i głęboko przemyślanej decyzji. Zdarza się, że jest wynikiem chęci powrotu do pracy zawodowej. Może też być jednak odpowiedzią, na stopniowe, samodzielne odstawianie się dziecka od piersi.

Emocje mamy i dziecka

Zakończenie karmienia piersią wiąże się z całym wachlarzem emocji. Choć nie jest to regułą, część mam głęboko przeżywa zamknięcie etapu laktacji. Smutek, rozdrażnienie, żal, poczucie pustki oraz pojawiające się czasem łzy, są w tej sytuacji dosyć częste i całkowicie normalne. Trudne emocje mogą się pojawiać, gdy dla kobiety zakończenie laktacji mocno wiąże z poczuciem straty. Z jej perspektywy, koniec karmienia piersią sprawia, że czuje się zwyczajnie niepotrzebna. Z rozczarowaniem stwierdza, że nieuchronnie kończy się pewien etap w życiu jej dziecka.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz