OCZAMI POŁOŻNEJ: N jak noworodek

Świeżo upieczona mama w czasie swego poporodowego pobytu w szpitalu może spotykać się z niezrozumiałymi terminami medycznymi, dotyczącymi jej nowo narodzonego dziecka. Warto więc w ramach przygotowań do powitania maluszka zapoznać się ze sformułowaniami często używanymi przez personel medyczny.

a

A jak Apgar (Skala) - pierwsza ocena noworodka po porodzie, dokonywana w pierwszej, piątej i dziesiątej minucie jego życia. Uzyskiwany wynik jest sumą odpowiednio punktowanych takich parametrów jak: oddech, częstość akcji serca, napięcie mięśniowe, odruchy i kolor skóry.

B jak badanie noworodka - pierwsze badanie wykonywane prze lekarza neonatologa, pielęgniarkę lub położną w pierwszej godzinie życia. Ma na celu wychwycenie i rozpoznanie możliwych zaburzeń adaptacyjnych lub innych patologii. W czasie badania następuje osłuchiwanie noworodka oraz ogólna ocena jego zachowania (wyrażającego się przez płacz i ruchy).

C jak profilaktyka Credego - profilaktyka rzeżączkowego zapalenia spojówek u dziecka polegająca na zakropieniu do worka spojówkowego obu oczu 1% roztworu azotanu srebra. Obecnie nie jest zalecana i stosowana u wszystkich dzieci rutynowo.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz