OCZAMI POŁOŻNEJ: Za wcześnie na świecie

Pomimo ciągłego postępu medycyny i coraz lepszej opieki w położnictwie, wciąż zdarza się, że dzieci pojawiają się na świecie o wiele za wcześnie.

premature

Za dzieci urodzone przedwcześnie (wcześniaki) uznaje się wszystkie noworodki urodzone  po 22. a przed ukończonym 37. tygodniem ciąży. Przyczyny wcześniactwa są różnorakie. Przeważnie są dzielone na: matczyne, płodowe i łożyskowe.

Przyczyny ze strony mamy

Ze strony matki, na urodzenie przedwcześnie dziecka może mieć wpływ wiele czynników. Dla części ciężarnych, są one całkiem jasne i zdecydowanie starają się ich unikać. Jednak wciąż zdarza się, że wiedza na temat czynników przyczyniających się do przedwczesnego porodu nie jest powszechna i, niejednokrotnie, budzi duże zaskoczenie.

Warto więc, by wszystkie przyszłe mamy w ramach profilaktyki przedwczesnego porodu, przyjrzały się tym oczywistym i mniej znanym przyczynom wcześniactwa.

Do najczęstszych przyczyn wcześniactwa można zaliczyć te czynniki, które w istotny sposób wpływają na przebieg konkretnej ciąży. Aż za 60 - 80 % wszystkich przypadków przedwczesnych porodów maluchów, są odpowiedzialne różnorakie zakażenia wewnątrzmaciczne, zapalenia pochwy oraz zapalenia owodni (tj. jednej z błon płodowych).

Nie bez wpływu są również choroby współistniejące u przyszłej mamy. Za około 10% przypadków porodów przedwczesnych są odpowiedzialne schorzenia ciężarnych przebiegające z podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi. Przedwcześnie rodzą się również zwykle dzieci mam, które miały niewyrównaną cukrzycę przed ciążą. Równie duży wpływ może mieć występowanie wad wrodzonych i chorób macicy. Ciąże kobiet, u których występuje macica dwurożna, przegroda w macicy lub mają stwierdzone mięśniaki aż w 25 – 50% kończą się przedwcześnie.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

agra
2015-04-22 14:12:28

re: OCZAMI POŁOŻNEJ: Za wcześnie na świecie

ja mam przegrodę, terminy: 41, 38, 37. czyli mi się udało :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz