Odruchy noworodka - co warto o nich wiedzieć?

Są informacją dla rodziców, czy dziecko jest zdrowe i rozwija się prawidłowo. Warto się im przyjrzeć.

newborn

Odruchy to automatyczne reakcje fizjologiczne, które pojawiają się bez uprzedniego zamiaru czy woli. Dla dorosłych mają one niewielką wagę, jednak u noworodka pełnią ważną rolę ułatwiającą przetrwanie. Odpowiedzialne są one za wiele ruchów i reakcji we wczesnym dzieciństwie. Niektóre z odruchów noworodka zanikają, niektóre jednak zostają na całe życie.

W wypełnionym płynem owodniowym świecie matczynego łona wszystkie potrzeby dziecka są nieustannie monitorowane i zaspokajane. Jednak gdy dziecko przychodzi na świat, gdzie pożywienie, ciepło albo bezpieczeństwo pojawiają się sporadycznie, a czasami wyłącznie na żądanie, przeżycie staje się sztuką. Na całe szczęście, dzięki ewolucji i mądrości natury, twój maluch przychodzi na świat zaopatrzony w pewne funkcje automatyczne, które pomagają mu radzić sobie z wyzwaniami stawianymi przez nowe otoczenie i sprawiają, że łatwiej mu otrzymać niezbędną opiekę.

Obecność odruchów noworodkowych sprawdza już lekarz wykonujący pierwsze badanie dziecka, tuż po jego narodzinach.

Znamy wiele odruchów noworodka. Niektóre mają pomóc mu w radzeniu sobie ze światem zewnętrznym, inne działają jak pierwowzór późniejszych świadomych reakcji, a jeszcze inne wydają się zbędnymi pozostałościami rozwoju wewnątrzmacicznego, nieposiadającymi widocznych walorów użytkowych w świecie zewnętrznym.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz