Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka i jak mu zapobiegać?

Organizm małego dziecka nie robi sobie zapasów płynów, dlatego szybciej może dojść u niego do odwodnienia.

odwodnienie u dziecka

Małe dzieci nie potrafią zgromadzić wody na zapas, więc odwodnienie przydarza się im częściej i rozwija się szybciej niż u dorosłych. Niemowlęta nie potrzebują dodatkowego podawania płynów, wystarczającą ilość czerpią z regularnych karmień. Potrzeba podawania dodatkowego napoju pojawia się, gdy malec cierpi na wymioty, ma biegunkę, gorączkuje lub zbyt intensywnie się poci. W tych sytuacjach może się odwodnić.

Jak dużo płynów potrzebuje dziecko?

Niemowlęta do wielu 5-6 miesięcy, kiedy nie mają jeszcze rozszerzanej diety, nie potrzebują dodatkowych płynów poza mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym. Nie trzeba podawać skoków ani herbatek, aby dziecko było lepiej nawodnione. Niemowlę nie potrafi zgromadzić zapasów płynów w organizmie, nadmiar zostanie wydalony. Gdy dziecko ma już rozszerzoną dietę i zjada pokarmy stałe, dodatkową wodę przyjmuje w postaci soków owocowych i zupek. „Ważne jest, aby regularnie podawać dziecku niewielkie ilość wody, dzięki czemu wyrobi w sobie nawyk jej picia” – tłumaczy dr Monika Lech ze Szpitala Medicover.

Jak zapobiegać odwodnieniu, gdy na dworze jest upał?

Najważniejsze to ochrona dziecka przed słońcem, w czasie upałów lepiej spacerować rano lub wieczorem. Dziecko powinno być ubrane w bawełnianą odzież, która przepuszcza powietrze, do przykrycia wystarczy pieluszka terowa lub flanelowa, nie koc! W czasie upałów trzeba uważnie obserwować dziecko, nie dopuścić do przegrzania i liczyć zasikane pieluchy, ich ilość mówi o tym, czy dziecko jest odpowiednio nawodnione. Idąc na spacer, warto zabrać ze sobą wodę.

Jak wygląda odwodnienie u niemowlaka?

Odwodnione dziecko wygląda na chore, wymiotuje lub ma biegunkę. „Rodzica powinien zaniepokoić fakt, że maluch nie jadł i nie pił od dłuższego czasu, jest osowiały, ospały, ale także nad wyraz marudny, niespokojny, płaczliwy bądź wyjątkowo pobudzony. Alarmujące sygnały to też suche, spieczone usta i język, utrata elastyczności skóry, rzadsze oddawanie moczu, który dodatkowo przybiera barwę ciemnożółtą. Charakterystyczny jest również płacz bez łez” – mówi dr Monika Lech. Trzeba się udać do lekarza, jeśli dziecko przez 6 godzin lub dłużej nie oddało moczu, jeśli jest wyjątkowo senne, jeśli ma zimne i/lub spocone stopy, jeśli dziecko ma suche usta, popękane wargi, suche oczy i ma biegunkę lub wymiotuje.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz