Odzwyczajamy malucha od jedzenia z butelki

Łatwo powiedzieć, gorzej zrobić. Dowiedz się, czy są na to jakieś sprawdzone sposoby.

a

Im szybciej dziecko zrezygnuje z butli, tym lepiej dla higieny jego ząbków i dla zgryzu.

Kiedy powinnyśmy zacząć proces odzwyczajania dziecka od butelki według specjalistów? Najpóźniej przed ukończeniem przez malucha drugiego roku życia.

W porządku, ale czy jest to w ogóle wykonalne bez scen rozpaczy? Otóż są dwa sposoby, by to zrobić. Wszystko zależy od tego, jak często w ciągu doby Twój malec je z butelki, jak bardzo jest do niej przywiązany oraz jaki ma temperament.

Jeśli Twoje dziecko je z butelki trzy albo cztery razy na dobę, to może być Ci trudno odzwyczaić je natychmiast. Wówczas działaj etapami.

Najpierw zabierz mu jeden posiłek butelkowy na dzień, ten, na którym zazwyczaj najmniej mu zależy i zastąp go czymś innym. Czymś atrakcyjnym smakowo. Najlepiej to konkretne karmienie przemień w zabawę, może w naukę samodzielnego jedzenia. Po pięciu dniach zabierz dziecku kolejną butelkę. I rób tak z każdą butelką co 4 - 5 dni, aż dojdziesz do ostatniej. Dziecko jest zazwyczaj najbardziej przywiązane do posiłku, który dostaje z butelki przed snem, chociaż znane są maluchy, które nie dają mamom żyć od samego rana, dopóki nie dostaną swojego mleczka czy kaszki z butli natychmiast po przebudzeniu. Zatem kiedy już dojdziecie do rozstania z ostatnią butelką wiedz, że to będzie najtrudniejszy krok. Wieczorem zaproponuj normalną kolację, picie mleka z kubeczka, a na wyciszenie czytanie lub słuchanie bajek. Rano natomiast zainteresuj brzdąca jakąś smaczną przekąską lub ulubionym posiłkiem, który uwiedzie go na tyle, by odwrócić jego uwagę od butelki ze smoczkiem.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz