Pa, pa pieluszko!

Kiedy jest dobry czas na nocnikowanie?

nocnik

Kiedy zacząć naukę?

Badania naukowe sugerują, że dziecko nie może świadomie kontrolować mięśni pęcherza i odbytu dopóki nie skończy półtora roku. Gdy dziecko zaczyna się interesować tym, po co rodzice chodzą do ubikacji, przeszkadza mu brudna pieluszka, a także pieluszka w ciągu dnia jest przez kilka godzin sucha, wówczas warto zacząć uczyć korzystania z nocnika. Zazwyczaj jest to około drugiego roku życia. Przeciętnemu dziecku zrozumienie faktu, że nie powinno już załatwiać się do pieluszki, zajmuje od dwóch do sześciu tygodni, choć są takie, które potrzebują nawet pół roku. Pamiętaj, nic na siłę! Na każdego malucha w końcu przyjdzie czas.

Cierpliwość, czas i dobry przykład

Dla dziecka oswojenie się z nocnikiem jest trudne. Irytacja i zniecierpliwienie rodziców nie przyśpieszy nauki, a wręcz może zaszkodzić, bo malec widzi, że nie spełnia oczekiwań, więc sam się stresuje. Na początku pozwalaj dziecku bawić się nocnikiem, siadać w ubraniu, oswajać się z nim.  Podczas zabawy z dzieckiem informuj, że idziesz do toalety zrobić siusiu. Maluch obserwując zrozumie, że to całkowicie normalne i nie należy z tym czekać do ostatniej chwili. W ciągu dnia często pytaj dziecko czy nie chce siusiu. Gdy czujesz, że już pora, spróbuj namówić by choć usiadło na troszkę na nocnik. Do nakuki siusiania przyda się umiejętność samodzielnego roznierania się. Dobrze by dziecko miało jak najmniej, możliwie najłatwiejszych do zdjęcia rzeczy np. spodnie dresowe. Niektórzy rodzice w pierwszym etapie nauki puszczają dziecko po mieszkaniu z gołą pupą.

Nigdy nie krzycz i nie karaj dziecka, że nie udało się załatwić potrzeby na nocnik, to poważny błąd. Spokojnie reaguj na bałagan i wyzwania, jakie się wiążą z nocnikowaniem - zasikanymi ubrankami, meblami czy podłogą. Dziecko jest wystarczająco w takiej sytuacji zestresowane.  Gdy wydarzy się wypadek, uspokój dziecko i powiedz, że następnym razem się uda na nocniczek. Warto nagradzać za udane próby - wystarczą oklaski, czy naklejki na specjalnej tablicy. Pozwól dziecku przyjrzeć się zawartości nocniczka, jest to dla dziecka niezwykle ważne. Gdy dziecko nauczy się już korzystać z nocnika, przez kilka następnych miesięcy może potrzebować pieluszki na czas snu.

Są sytuacje, kiedy maluszkowi nie należy stawiać dodatkowych wymagań np.choroba, święta, które się wiążą z duża ilością osób i wrażeń, pojawienie się rodzeństwa, czy nowa niania. W takich sytuacjach wstrzymaj się do momentu, gdy sprawy się unormują, a maluch będzie w spokojnym i stabilnym momencie swojego życia.

Pomoce do nauki siusiania

Wiele dzieci odczuwa strach przed korzystaniem dorosłej toalety, nawet ze specjalną nakładką. Lepiej zacząć więc od nocniczka. Ważne by nocnik podobał się dziecku, wybierzcie go wspólnie z maluchem. Nocnik powinien być stabilny, niezbyt wysoki i łatwy do utrzymania w czystości. Niektóre nocniczki mają pozytywkę, która może zachęcić do siusiania.

Dziecko uczy się przez zabawę dlatego na siusiu moga chodzić także lalki lub ukochany miś. U niektórych dzieci najpierw z pieluszki, a potem z toalety musi korzystać cała armia zabawek. 

Pomocne mogą być także książeczki, których bohaterowie opanowują tę sztukę.

Zobacz pozycje takich książeczek >>> 

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz