Nawilżanie skóry dziecka – niezbędny krok w pielęgnacji malucha

Istnieje wiele teorii na temat nawilżania skóry dziecka - niektórzy twierdzą, że nie należy tego robić codziennie inni wręcz odwrotnie, że od 2 do 4 razy na dobę.

pielegnacja dziecka

Czyją opinią powinni kierować się świeżo upieczeni rodzice? Jak nie dać się zwariować w gąszczu informacji?

Charakterystyka budowy skóry dziecka

Przygotowując się do roli rodzica, jednym z elementów o którym warto pamiętać jest właściwa pielęgnacja niemowlaka. Jest to tym bardziej istotne, że skóra dziecka jest nawet 10-krotnie cieńsza niż u dorosłej osoby. Istotnym faktem, na który dodatkowo należy zwrócić uwagę jest tzw. przeznaskórkowa utrata wody. Naskórek malucha bardzo szybko traci wodę, dlatego podatny jest na przesuszenie i podrażnienia. Wynika to z tego, że w dużej mierze złożony jest jedynie z włókien kolagenowych i nie posiada żadnej podskórnej tkanki tłuszczowej, przez co w większym stopniu narażony jest na zakażenia zewnętrzne np.: grzybicze czy bakteryjne. Dopiero ok. 4. roku życia szkraba zaczyna w pełni funkcjonować jako tkanka osłaniająca. Dlatego pielęgnacja skóry dziecka, to przede wszystkim budowanie jej odporności i ochrona przed infekcjami, ale jak to z robić?

Codzienne nawilżanie – konieczność czy przesada?

O tym, jak często powinniśmy natłuszczać skórę malucha, zależy jej stan. Należy wziąć pod uwagę czy nasze dziecko ma mocno przesuszony naskórek, czy nie ma skłonności do atopowego zapalenia lub, czy jej kondycja jest na tyle optymalna, że możemy pozostać przy standardowej pielęgnacji.

Oczywiście, najlepiej udać się do specjalisty, który swoim eksperckim okiem podpowie nam, w którą stronę powinniśmy się kierować. Najważniejsze jest, aby odpowiednio sklasyfikować rodzaj skóry pociechy, a następnie dobrać do niej właściwe produkty.

  • Jeśli maluszek ma gładkie i w miarę nawilżone ciało bez niepokojących zmian skórnych, wystarczy nawilżać je 1-2 razy dziennie.
  • Jeżeli zaobserwujemy znaczne przesuszenia oraz otarcia to znak, że skóra potrzebuje szczególnej troski i musimy powtarzać tę czynność 3-4 razy na dobę.
  • Gdy na skórze naszej pociechy zaobserwujemy niepokojące zmiany skórne, którym towarzyszy świąd - należy skonsultować się jak najszybciej z lekarzem specjalistą. Mogą to być objawy atopowego zapalenia skóry, które wymaga natychmiastowej interwencji i odpowiednich preparatów leczniczych.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz