Pierwsza pomoc przedmedyczna u dzieci: jak wykonać poprawnie resuscytację?

Co należy zrobić, gdy dziecko przestanie oddychać?

dziecko

Niegroźne wypadki są nieuniknioną częścią macierzyństwa. Dzieci się wspinają po meblach, próbują włożyć do buzi małe rzeczy, albo wkładają paluszki w różne szczeliny i dziury. To jest ten element bycia rodzicem, którego nie da się uniknąć. Najczęściej wystarczy pocałować paluszek, który został delikatnie przytrzaśnięty zabawką, albo pomasować kolano, gdy maluch zsunął się z krzesła lub fotela. Warto jednak wiedzieć, co zrobić, gdy wydarzy się coś gorszego, na co żaden rodzic nie jest nigdy przygotowany.

Pierwsza pomoc u dzieci – sztuczne oddychanie

Sztuczne oddychanie jest niezbędnym elementem poprawnie wykonanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Polega na dostarczeniu powietrza do płuc osoby, która samodzielnie nie oddycha.

Istnieją 3 metody sztucznego oddychania:- metoda usta-nos – najbardziej skuteczna z metod. Polega na wdmuchiwaniu powietrza do płuc, poprzez objęcia ustami nosa nieoddychającego, a zatkanie mu ręką ust. - metoda usta-usta – najpopularniejsza i najwygodniejsza z metod, a przede wszystkim najszybsza. Polega na wdmuchaniu powietrza do płuc, poprzez objęcie własnymi ustami ust poszkodowanego, a palcem wskazującym i kciukiem zatkanie mu nosa.- metoda usta-nos-usta – stosowana u niemowląt i małych dzieci. Polega na wdmuchiwaniu powietrza do płuc poszkodowanego poprzez objęcie własnymi ustami jednocześnie jego ust i nosa.Sztuczne oddychanie należy rozpocząć, gdy dziecko nie oddycha lub walczy o oddech i sinieje. Jeśli walczy o oddech, ale nie sinieje, należy natychmiast wezwać lekarza i dalej monitorować malucha.Ważne jest, by ewentualne sztuczne oddychanie przeprowadzać tak długo, dopóki nie powróci oddech, lub nie przybędą służby ratunkowe.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz