Pierwsze badania, którym poddaje się noworodka

Dowiedz się, co czeka was pierwszych dniach życia dziecka.

noworodek

Badania, jakim poddaje się dzieci zaraz po urodzeniu pokazują, jaki jest stan zdrowia maluszka. Na szczęście badania te są nieinwazyjne i nie męczą dziecka. Choć może ci się wydawać, że jest ich wiele, nie martw się, gdyż wszystkie dzieci są poddawane takim badaniom. W przypadku tych badań ważne jest, by były wykonane w odpowiednim czasie.

W Polsce, jak w wielu innych krajach, stan malucha ocenia się za pomocą skali Apgar. Za każdą z badanych cech (takich jak np. oddech, krążenie, kolor skóry) dziecko otrzymuje 0, 1 lub 2 punkty. Wynik w przedziale 8-10 punktów świadczy o bardzo dobrym stanie malucha. Wynik 7-6 punktów oznacza, że dziecko jest zmęczone porodem. Jeśli natomiast noworodek otrzyma mniej niż 5 punktów, jego stan jest niepokojący i najczęściej wymaga natychmiastowej interwencji leczniczej.

W drugiej i trzeciej dobie życia, gdy jeszcze przebywasz w szpitalu, lekarz osłuchuje serce i płuca dziecka. A także bada oczy, uszy nos jamę ustną. Wstępnie także sprawdza drożność układu pokarmowego i ruchomość stawów biodrowych.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz