Pierwsze puzzle dla maluszka

Dobrze dobrane puzzle mogą być źródłem satysfakcjonującej i rozwojowej zabawy.

puzzle

Rozwój poprzez zabawę? Oczywiście to najskuteczniejsza forma zdobycia umiejętności potrzebnych do codziennego życia. Warto więc zainwestować w puzzle i wspierać rozwój dziecka. Ta niepozorna "zabawka" wpływa na rozwój takich funkcji jak sprawność manualna, percepcja wzrokowa, koordynacja wzrokowo-ruchowa oraz orientacja przestrzenna. Kształtują cierpliwość i wytrwałość.

Układając puzzle, dziecko uczy się dzielenia zadania na części, które w ostatecznie prowadzą do osiągnięcia sukcesu. Aby dobrze wykonać zadanie, maluch najpierw musi się przygotować - odpowiednio odwrócić wszystkich elementy, wyszukać najbardziej charakterystyczne, a potem łączyć części ze sobą.

Jak wybrać pierwsze puzzle dla naszego malucha?

Już niespełna roczne dzieci potrafią zainteresować się puzzlami, które są dopasowane rozmiarem do sprawności malutkich palców. Dla takich maluszków liczba elementów nie powinna przekraczać 4. Materiał wykorzystany w puzzlach dla najmłodszych powinien być bezpieczny dla dziecka i wytrzymały na małego odkrywcę. Obrazki powinny być duże i proste, bez zbędnych dodatkowych elementów.

Na poziom trudności wpływ mają:

- ilość elementów

- rozmiary elementów

- stopień szczegółowości obrazka i zróżnicowanie kolorystyczne

- doświadczenie dziecka w układaniu puzzli

- jakość wykonania (grubość tektury, podatność na wyginanie i skręcanie elementów, precyzja cięcia)

Warto zainwestować w różne ciekawe formy puzzli już od najmłodszych lat dziecka. Zabawa zaprocentuje u dziecka dodatkowymi umiejętnościami, które w dalszym rozwoju i życiu dorosłym przyniosą wymierne korzyści.

Na rynku jest bardzo duży wybór puzzli skierowanych do najmłodszych. Sprawdź! >>>

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz