Jak rozpoznać i leczyć pleśniawki u niemowlaka?

Choć pleśniawki wyglądają niepozornie, należy je leczyć. Sprawdź, jak je rozpoznać?

Pleśniawki u niemowlaka

Wiele mam myli na początku pleśniawki ze śladami mleka po karmieniu. Nieleczone pleśniawki mogą pokryć całą buzię i same nie znikną. Pleśniawki to zakażenie grzybem - drożdżakiem (Candida albicans) i konieczne jest leczenie.

Pleśniaki u niemowląt: objawy

Objawem przede wszystkim jest biały nalot w jamie ustnej przypominający wyglądem resztki mleka. Nalot taki pojawia się nie tylko na języku, ale na wewnętrznej stronie policzków. W odróżnieniu od nalotu po mleku pleśniawek nie da się go zetrzeć, a po lekkim potarciu może pojawić się krew. Pleśniawki to przypadłość głównie malutkich dzieci. Niektóre maluszki mogą dostać pleśniawek nawet na kilka dni po porodzie - w takim przypadku może to być efekt niewyleczonej infekcji grzybiczej mamy. U starszego dziecka może być to wynik zachwianej równowagi między bakteriami a drożdżakami w jamie ustnej, najczęściej podczas ząbkowania, po kuracji antybiotykowej, a także z powodu nie przestrzegania przez rodziców zasad higieny. Choć pleśniawki nie są niebezpieczne dla zdrowia dziecka, są przyczyną dużego dyskomfortu. Nieleczone pleśniawki mogą zając całą buzię, a także krtań, przewód pokarmowy, układ oddechowy, a nawet skórę. Nie wolno zwlekać z leczeniem.

Na co warto zwrócić uwagę? Maluch, któremu dokuczają pleśniawki, może niechętnie jeść, krzywić się i płakać przy karmieniu. Maluch taki może nie dojadać, gorzej przybierać na wadze, być bardziej płaczliwy i źle sypiać.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Jolka
2017-07-19 18:38:41

Ja i wszystkie kolezanki z dziecmi na pleniawki stostujemy dolozel. Daja ulge dziecku i spisuja sie tez super przy aftach albo zabkowaniu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz