Wielu rodziców jest winnych temu, że ich dzieci mają takie zęby. Co robią źle? [ZDJĘCIA]

Karmiąc nieumiejętnie niemowlę, możesz doprowadzić do próchnicy butelkowej!

Próchnica butelkowa

Przedwczesna utrata zębów mlecznych u dziecka jest niestety zjawiskiem coraz częstszym. Na niektórych obszarach Polski aż 80% dzieci traci mleczaki zbyt wcześnie. Najczęstszą przyczyną jest nieleczona próchnica. Aż 80% sześciolatków i 79% dwunastolatków ma próchnicę, wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. W przypadku wielu dzieci problemy zaczynają się już w wieku niemowlęcym. Jedną z głównych przyczyn u maluszków jest... sposób kamienia dziecka.

Próchnica butelkowa (Nursing-bottle-syndrom), której nazwa pochodzi właśnie od karmienia butelką, jest dobrze znana stomatologom. Problem jest znacznie bardziej zauważalny od czasu, gdy pojawiły się butelki z tworzywa. Rodzice przestali się obawiać, że szklana butelka się stłucze i jednocześnie ograniczyli kontrolę nad tym, jak często i jak długo malec popija z butelki.

Problemem jest głównie nocne kamienie. Bakterie obecne w ustach rozkładają cukry na kwas, a te powodują próchnicę. Narażone są na nią zwłaszcza te maluchy, które zasypiają z butelką w buzi albo dużo piją w nocy. Podczas snu zmniejsza się wydzielanie śliny, która obmywa zęby oblepione pokarmem lub napojami, i zmniejsza zakwaszenie w jamie ustnej.

Zmiany próchnicze pojawiają się zwykle najpierw na górnych siekaczach w okolicy dziąseł. Równie szkodliwe może być jednak używanie kubków-niekapków. Płyn, wciągany do buzi, obmywa głównie siekacze, które zaczynają się niepostrzeżenie psuć. Próchnica szybko postępuje i w krótkim czasie może przenieść się na pozostałe zęby.

 

Komentarze (3)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Bolek
2017-04-11 08:34:27

Głupkowaty artykuł. Moja nie była karmiona w nocy, żeby myje od zawsze i w wieku 2 lat dostałą próchnice. Znajomej córka karmiona w nocy ma 4 lata zębów nie myje i ma piękne zęby!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Mama
2017-04-10 11:33:17

Moje dziecko nigdy nie mialo butelki w ustach bylo karmione piersia do piltora roku i takze ma prochnice butelkowa ze wzgledu na to ze czesto bylo przy piersi w nocy , nikt o tym niestety nie mowi , podobno karmienie piersia jest zdrowe , wiec bylam w szoku

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ola
2017-04-10 13:39:02

Moje tez jest w nocy przy piersi, ale zeby ma piękne. Myjemy rano i wieczorem i nie jemy słodyczy. Pijemy tylko herbatę / wode. Soki w dzień po obiedzie. Tylko, że ja dbam o jej zęby. Jak jem brzydko pachnie z ust to myjemy ząbki, jak zje cos co oblepia zęby tez myjemy. Wiem, ze karmienie w nocy nie jest dobre dla zębów, ale tak bylo u nas od początku. Dzisiaj ma prawie 3 lata.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz