Rozwój sensoryczny dziecka

Od małego dostarczaj swojemu dziecku różnych bodźców.

rozwój sensoryczny

Rodzice bardzo często zastanawiają się czy rozwój ich dziecka przebiega prawidłowo. Tym na co rodzice powinni zwracać uwagę jest rozwój sensoryczny dziecka czyli prawidłowe, zintegrowane funkcjonowanie poszczególnych zmysłów.

Rozwój sensoryczny dziecka to nic innego jak dojrzewanie pięciu podstawowych zmysłów: słuchu, zapachu, smaku, dotyku i wzroku. Istotny jest przede wszystkim sposób w jaki układ nerwowy dziecka przetwarza impulsy związane z poszczególnymi zmysłami oraz tworzy określoną odpowiedź np. ruchową bądź myślową. Zjawisko takie określa się mianem integracji sensorycznej, która jest szczególnie ważna w początkowych etapach rozwoju dziecka. Gdy wszystkie zmysły funkcjonują prawidłowo, rozwój dziecka przebiega w sposób poprawny. 

Prawidłowy rozwój sensoryczny może wspierać każdy rodzic samodzielnie po przez zabawy ruchowe i manualne. Istotna jest systematyka i dobrze dobrane zabawy, czyli takie, które angażują jak najwięcej zmysłów. Pozwalając dziecku od maleńkiego na jak największa samodzielność, adekwatną do wieku, dajesz mu także okazje na ćwiczenia rozwijające integrację sensoryczną. 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz