Maluch kontra słońce – jak ochronić skórę dziecka przed promieniami UV?

Skóra małych dzieci jest najbardziej narażona na negatywne konsekwencje działania promieniowania UF, ponieważ nie ma jeszcze w pełni wykształconych mechanizmów obronnych.

ochrona przed słońcem

Naturalną reakcją organizmu przed negatywnymi skutkami nadmiernej ekspozycji na słońce jest pigmentacja skóry, czyli opalenizna. Warstwa rogowa naskórka ulega pogrubieniu, co także minimalizuje wpływ szkodliwych dla skóry promieni UV. Jednak należy pamiętać, że skóra dziecka, niedojrzała, delikatna i cienka, jest bardzo słabo przygotowana do naturalnej ochrony przed agresywnym działaniem czynników zewnętrznych, ponieważ mechanizmy obronne nie są jeszcze w pełni wykształcone. Pomimo, że komórki wytwarzające barwnik, czyli melanocyty, aktywnie syntezują pigment i przenoszą go do komórek naskórka, to jednak jego ilość w pierwszych latach życia jest niewystarczająca, aby naturalnie i skutecznie ochronić skórę. Dlatego u dzieci tak łatwo o oparzenia słoneczne. Ponadto te doznane w dzieciństwie, zwłaszcza w pierwszych 10 latach życia, w późniejszym wieku grożą poważnymi chorobami skóry, nawet rakiem.

O czym warto pamiętać na spacerze i na plaży:

- Niemowlęta i dzieci do 3. roku życia nie powinny być poddawane ekspozycji słonecznej.  Najlepszy dla nich jest cień drzew, parasol lub dobrze osłonięty wózek.

- Krem SPF 50+ bez parabenów i substancji zapachowych należy nakładać 20 minut przed każdą ekspozycją dziecka na słońce.

- Należy unikać przebywania na słońcu między godziną 11. a 16.

- Dzieci powinny nosić nakrycie głowy. Zadbajmy także o ochronę oczu dziecka, nakładając okulary z oznaczeniem CE.

- W miarę możliwości, szczególnie na wakacjach, aplikację kremu należy powtarzać co 1,5-2 godziny oraz po każdej kąpieli. Pamiętajmy, że słońce opala podczas kąpieli w morzu czy basenie. To samo dotyczy promieni słonecznych odbitych od piasku czy szyb.

Miej zawsze przy sobie kosmetyk z filtrem UV

Refleks Słoneczny dla niemowląt i dzieci SPF 50+ firmy Avène

To absolutny wakacyjny must have! Nowa ulepszona formuła, zawiera kompleks fotoochronny Sunsitive® (opatentowany system filtrów + NOWY Kompleks Antyoksydacyjny + Wodę Termalną Avène), dzięki czemu doskonale zabezpiecza skórę przez promieniowaniem UV. Kompleks Antyoksydacyjny to połączenie Pretokoferylu z nowym składnikiem aktywnym Thialidin. Dzięki temu zapewnia kompletną i ulepszoną ochronę komórek przed wolnymi rodnikami. Thialidine, będącym prekursorem aminokwasu działa natychmiastowo, chroniąc skórę już w momencie aplikacji produktu. Z kolei Pretokoferyl jest stopniowo uwalniany, dzięki czemu chroni skórę przed dłuższy czas. Dzięki zastosowaniu krzemionki nowej generacji, produkt zapewnia przyjemność stosowania, szybko się wchłaniając i nie pozostawiając lepkiej, tłustej warstwy na skórze. Dermokosmetyk jest wodoodporny i bezzapachowy. Bardzo poręczne, płaskie opakowanie wielkości karty kredytowej pozwala zawsze mieć go mieć przy sobie – choćby w kieszonce.

Pojemność: 30 ml, cena: ok. 19,99 zł

Wszystkie produkty Avène stają się przeźroczyste po aplikacji na skórę, nie są lepkie i nie pozostawiają białego nalotu (dzięki usunięciu dwutlenku tytanu), a jednocześnie ich formuły odpowiadają bardzo rygorystycznym wymogom skóry wrażliwej. Usunięte zostały silikony, co ma pozytywny efekt nie tylko na organizm dziecka, ale również na środowisko naturalne.

Polecamy!

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz