Spanie z niemowlęciem - ZA i PRZECIW

Wady i zalety spania z malutkim dzieckiem. Różne teorie, praktyczne porady.

cosleeping

Można by długo rozpisywać się o aspektach psychologicznych i zdrowotnych spania z dzieckiem lub niespania z dzieckiem. Zwolennicy zimnego wychowu będą bronić tezy, że spanie z dzieckiem to wyrządzanie krzywdy dziecku i małżeństwu. Że dziecko gorzej się rozwija, że je to stresuje, a małżeńskie pożycie zamiera. Boją się, że przygniotą dziecko podczas snu, a pościel w łóżku dorosłych spowoduje u niego uczulenie, że je przydusi, bo nie jest dostosowana do małych dzieci. Są wreszcie przekonani, że uzależnią w niezdrowy sposób dziecko od siebie, przyzwyczają do spania razem i będzie je później trudno odzwyczaić.

Ekomamy, zwolennicy rodzicielstwa bliskości i coraz więcej psychologów, a nawet lekarze, zalecają spanie z dziećmi. Od urodzenia. Twierdzą oni, że przeniesienie dziecka do osobnego łóżeczka to moda, która zaistniała niedawno i to tylko w Europie, Ameryce Północnej i Australii. Pozostałe kontynenty nadal są bliższe natury i dzieci pozostają tam w łóżkach rodzinnych. Według zwolenników tego rozwiązania, dziecko, które śpi razem z rodzicami, dla odmiany, lepiej się rozwija, zarówno pod względem fizjologicznym jak i emocjonalnym.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anna
2015-09-21 12:19:31

re: Spanie z niemowlęciem - ZA i PRZECIW

Badania badaniami, życie życiem. Moje dziecko samo dało nam do zrozumienia, że chce spać samo (samo w pokoju budzi się w nocy raz, jak ktoś z nim był -3-4 razy). Jest bardzo pogodne i wesołe, płacze tylko przy bólu brzuszka. Rośnie jak oszalałe, ale tylko wzdłuż (więc chyba hormonu wzrostu ma aż za dużo). I to wszystko u niemowlęcia, które śpi samo w pokoju na drugim końcu mieszkania...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz