Sucha skóra u niemowlaka - Pielęgnacja skóry noworodka

Wrażliwa skóra dziecka powinna być pielęgnowana niezwykle delikatnie i świadomie.

Powinno się używać tylko sprawdzonych i przebadanych preparatów – tylko w ten sposób unikniemy podrażnień czy wysypki.

Skóra u dziecka wymaga odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ to właśnie przez nią odbiera bodźce zewnętrzne, a także odczuwa kojący dotyk rodzica. Naskórek małego dziecka odpowiada zaledwie 30% grubości naskórka osoby dorosłej, jest więc nie tylko cienki, ale bardziej przepuszczalny, co powoduje, że skóra traci więcej wody i przepuszcza więcej niepożądanych związków z otoczenia. Maluch niestety nie jest świadomy tego, co się dzieje z jego ciałem, dlatego odpowiedzialność spada na rodziców, którzy powinni wiedzieć, jak pielęgnować skórę noworodka, aby nie doszło do podrażnień czy nadmiernego wysuszenia.

 

Jakie kosmetyki dla dzieci wybierać?

Do pielęgnacji skóry noworodków rekomendowane są kosmetyki naturalne. Zdaniem ekspertów takie kosmetyki skutecznie natłuszczają i łagodzą podrażnienia, ponadto nie zawierają substancji potencjalnie szkodliwych i alergizujących, przez co wskazane są również przy zmianach skórnych, a nawet AZS. – Skóra dziecka jest niezwykle wrażliwa, dlatego jej pielęgnacja musi być bardzo specyficzna i świetnie dobrana. Kosmetyki przeznaczone dla dzieci muszą być wyjątkowo delikatne. Muszą zawierać takie składniki, które nie będą podrażniać bądź przesuszać skóry, ale odpowiednio ją natłuszczać, dogłębnie nawilżać i łagodzić wszelkie podrażnienia. Są to składniki przede wszystkim pochodzenia roślinnego, naturalnego, to bardzo ważna kwestia – powiedziała agencji Newseria Anna Wśniewska, menadżer ds. produktu Natura Siberica.

Kosmetyki naturalne są doskonałym wyborem do pielęgnacji skóry noworodka, ponieważ zazwyczaj można je stosować już od pierwszych dni życia naszej pociechy. Pamiętajmy jednak, że nawet kosmetyki naturalne mogą wywoływać alergie i podrażniać. Wybierajmy zatem wyłącznie kosmetyki hipoalergiczne ze stosownymi atestami, jak na przykład Państwowego Zakładu Higieny, Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka.

Jak kąpać niemowlę?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby po raz pierwszy noworodka wykąpać 6 godzin po urodzeniu, przy czym kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 5 minut i wystarczy letnia, czysta woda. Profesor Ewa Helwich, krajowy konsultant ds. neonatologii, zaznacza, że z kąpaniem należy się wstrzymać, ponieważ bezpośrednio po urodzeniu u większości noworodków stwierdza się obecność białawej, ochronnej mazi płodowej, zgromadzonej szczególnie obficie w dołach pachowych i pachwinach noworodka. – Jeśli maź jest czysta, to można opóźnić kąpiel, ale jeśli w niej krew i kał, lepiej dziecko umyć, by ograniczyć kontakt z różnymi patogenami, które mogą być w takich wydzielinach – podkreśla.

Do kolejnych kąpieli zaleca stosowanie delikatnych środków zawierających substancje nawilżające, to jest kwas mlekowy, glicerynę oraz mocznik, oraz natłuszczające. Niemowlę powinniśmy kąpać 2-3 razy w tygodniu (maksymalnie do 10 minut), a temperatura wody nie powinna przekraczać 37°C, a pomieszczenia powinna wynosić od 21 do 22°C. Jeżeli dodamy do kąpieli kilka kropel emolientu dla noworodków, zwiększymy właściwości nawilżające oraz wzmocnimy jego barierę naskórkową. Emolient wnika w głąb skóry, odbudowując warstwę lipidową, dzięki czemu skóra nie przesusza się, a łuszczenie– charakterystyczna dla okresu niemowlęcego – się nie pogłębia.

Czytaj poradnik: Jak kąpać niemowlę - opracowany przez mgr Ewa Kamińska (Specjalista pielęgniarstwa położniczego i neonatologicznego).

Sucha skóra u niemowlaka

Skóra małego dziecka jest niezwykle delikatna, a przez to bardzo podatna na wysuszenie. Proces ten pogłębia suche powietrze w pomieszczeniu, klimatyzacja i ogrzewanie. Jeżeli dostrzeżemy, że skóra u niemowlaka jest bardzo sucha, powinniśmy zastosować odpowiednio dobrane preparaty jak emolienty w postaci żeli i olejków. Ponadto warto skrócić kąpiel, a także oszczędnie używać mydeł do kąpieli – tutaj warto używać łagodnych środków myjących jak syndety czy naturalne mydła, które mają neutralne pH. Po wyciągnięciu z wanienki skóra dziecka powinna być od razu osuszona miękkim ręcznikiem (bez wycierania!) oraz posmarowana kremem. Jeśli sucha skóra u niemowlaka wciąż się utrzymuje, warto stosować preparaty nawilżające dwa razy dziennie.

W przypadku miejsc szczególnie narażonych na wysuszenie i podrażnienie, jak pupa dziecka, warto zastosować preparaty na bazie dekspantenolu, który powszechnie jest stosowany na różnego rodzaju choroby skóry (w tym otarcia, zakażenia, oparzenia, a także nadmierna suchość skóry). Dekspantenol wspomaga naturalne procesy regeneracyjne, odżywia i chroni skórę przed odparzeniami pieluszkowymi. Co najważniejsze, maści może używać cała rodzina, w tym karmiąca mama na przykład przy otarciach sutków, nie wspominając, że jest pomocna również przy pielęgnacji skóry w ciąży i profilaktyce przeciwrozstępowej. O sposobach pielęgnacji skóry w ciąży możesz przeczytać tutaj: Pielęgnacja ciała w czasie ciąży >>

Pielęgnacja od najmłodszych lat jest bardzo ważna, ponieważ dzięki temu zadbamy o odporność dziecka, a także ochronimy młody organizm przed szkodliwymi substancjami, które mogą wniknąć przez skórę. Nie wspominając, że stosując odpowiednie kosmetyki oraz dostosowując się do zaleceń pielęgnacyjnych, możemy zapobiec alergiom i atopowemu zapaleniu skóry. Dbajmy więc o nasze pociechy, a unikniemy chorób dermatologicznych, a przede wszystkim zyskamy uśmiech malucha, które będzie bezproblemowo odbierać świat całym sobą.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

l https://lifestyle.newseria.pl/newsy/kosmetyki-naturalne,p1475681950

l https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=210

l https://www.sosrodzice.pl/sucha-skora-u-niemowlaka-sposoby-pielegnacji/

l http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,22266425,pielegnacja-niemowlecia-jak-dbac-o-skore-malucha.html

l http://www.dziennikzachodni.pl/artykuly-sponsorowane/a/pielegnacja-skory-maluszka-jakie-preparaty-stosowac-do-kapieli-noworodka,12857120/

l http://www.mjakmama24.pl/niemowle/choroby-i-dolegliwosci-niemowlat/luszczaca-sie-skora-u-niemowlaka-przyczyny-objawy-pielegnacja,557_9259.html

l https://www.mamazone.pl/artykuly/male-dziecko/niemowle/opieka-i-pielegnacja/pielegnacja-niemowlaka/

l https://pediatria.mp.pl/pielegnacja/52304,pielegnacja-skory-i-kapiele-malego-dziecka

l http://mamdziecko.interia.pl/niemowle/news-kilkanascie-procedur-u-no

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz