Syndrom płaskiej głowy u niemowląt - zapobieganie i leczenie

Główka malucha przez pierwsze miesiące jest jeszcze elastyczna i podatna na deformacje. Jak ich uniknąć?

spanie na boku

Syndrom płaskiej głowy powstaje najczęściej na skutek układania niemowlęcia stale w jednej pozycji. Kości czaszki niemowlęcia są jeszcze dość miękkie, ponieważ gdyby głowa człowieka od urodzenia była tak twarda jak u dorosłego, nie byłaby w stanie przecisnąć się przez kanał rodny. Od dnia narodzin czaszka stopniowo twardnieje, jednak na początku jest bardzo podatna na deformacje.

Typy deformacji

W zależności od miejsca spłaszczenia syndrom płaskiej głowy ma kilka odmian:

Plagiocefalia (skośnogłowie) – spłaszczony bok głowy. Wynika z układania dziecka stale na jednym boku. Plagiocefalia może być także spowodowana kręczem szyi (torticollis). Jest to schorzenie mięśni szyi lub kręgosłupa szyjnego zmuszające do stałego przechylenia głowy w jedną stronę. W leczeniu kręcza konieczna jest rehabilitacja.

Brachycefalia (krótka głowa) – spłaszczony tył głowy. Na skutek ciągłego leżenia na plecach tył głowy malucha staje się szeroki i płski.

Dolichocefalia – głowa spłaszczona jest z obydwu boków, przez co wydaje się długa i wąska. Ta deformacja może być spowodowana wcześniactwem, bądź zaklinowaniem się głowy płodu pod żebrami w czasie porodu. Inną przyczyną powstania te deformacji może być kraniosynostoza – ciężka choroba polegająca na przedwczesnym zrośnięciu się szwów czaszkowych. Mózg uciskany przez zbyt wcześnie zrośnięte szwy rozrasta się w niewłaściwych kierunkach. Dolichocefalia jest najczęstszym jej typem.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz