Trampolina ogrodowa dla dzieci – bezpieczna czy nie?

Cieszymy się ciepłymi dniami. Chętnie przebywamy wraz z dziećmi na świeżym powietrzu. Popularna trampolina zajmuje szczególne miejsce niemal w każdym ogródku, to ulubienica dzieci i... zmora ortopedów.

Trampolina ogrodowa dla dzieci

Trampolina – modna zabawka wysokiego ryzyka

Wakacyjny hit dla dzieci (i dorosłych) ma wielu zwolenników. Każdy, kto ma choć kawałek swojego prywatnego podwórka, chce postawić na nim właśnie trampolinę. Skakanie to świetna zabawa dla całej rodziny. Nic dziwnego, że w okresie wiosenno-letnim trampoliny sprzedają się bardzo dobrze. Mariusz Kadela, ortopeda z Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu dla Dzieci Chorzowskiego Centrum Pediatrii mówi: „Trampolinę nazwałbym modną zabawką wysokiego ryzyka, z której korzystanie zawsze wymaga nadzoru osoby dorosłej, będącej kluczem do uniknięcia przykrych konsekwencji.” Wielu ortopedów odradza skakanie na trampolinie, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci. Rodzicom obawy lekarzy wydają się mocno przesadzone, zazwyczaj do momentu, dopóki się sami nie zjawią się ze swoją pociechą na pogotowiu. 

Beztroska zabawa w ogrodzie mogła skończyć się tragicznie. Więcej >>>

Jakie są przykre konsekwencje korzystania z trampoliny? W efekcie zabawy na trampolinie do szpitali zgłasza się spora liczba małych pacjentów. Do najczęściej pojawiających się urazów należą skręcenia nadgarstka, stawu skokowego lub kostki. Poza tym zdarzają się nadciągnięcia mięśni, urazy głowy, zranienia. Do największej ilości wypadków dochodzi, gdy na trampolinie bawi się kilkoro dzieci bez nadzoru dorosłych. John Purvis, członek amerykańskiej akademii chirurgów ortopedów (American Academy of Orthopedic Surgeons (AAOS)) radzi rodzicom: „Chirurdzy ortopedzi odradzają korzystanie z trampolin w przydomowych ogródkach, czy na placach zabaw ze względu na wysokie ryzyko urazu. Co prawda wyposażenie trampoliny w siatkę ochronną zwiększa bezpieczeństwo, ale większość kontuzji jest powodowana przez samą trampolinę, a nie upadek z niej.”

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz