Ratunku! Moje dziecko nie lubi się myć!

Jak zachęcić malucha do dbania o higienę?

trening czystości

Pamiętając stare przysłowie "czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci", należy konsekwentnie pokazywać dziecku zasady dbania o higienę, ale nie zmuszać i nie ganić. Ważne, by higiena byłą czymś naturalnym. Maluchy mają niewiarygodne pomysły jak się ubrudzić, wszakże "brudne dziecko to szczęśliwe dziecko", ale czystości musisz dziecko nauczyć ty.

Zasady higieny i codzienne zabiegi są czymś, czego powinnaś zacząć uczyć malucha jak najwcześniej. Regularna kąpiel, dbanie o higienę jamy ustnej, czyste ręce przed posiłkiem i po spacerze, zadbane paznokcie itd. z czasem staną się naturalnymi czynnościami. Będzie tak pod warunkiem, że cierpliwie będziesz pokazywać dziecku jak to robić i będziesz je dopingować przy pierwszych samodzielnych próbach. Nie należy jednak popadać w skrajność. Przesadna sterylność i dbałość o czystość z jednej strony może być przyczyną problemów ze zdrowiem, oprócz tego może zniechęcić malucha do treningu czystości.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Mamma
2017-08-29 16:30:57

Mój mały też miał taki problem ale w końcu jakoś samo przeszło.. a próbowałam różnych rzeczy. Ważne są też kosmetyki do kąpieli bo może ich nie lubić i wtedy nie chce się myć. Pamiętaj tez o nawilżeniu po kąpieli bo to jest mega ważne dla skory malucha - bardzo fajna emulsja która dobrze i na długo nawilża skórę to lipikar lait wiem po sobie :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz