Udana komunikacja - zachęcaj malucha do rozmowy z Tobą

Zadbaj o dobry kontakt ze swoją pociechą.

mama i dziecko

Niemowlęta i małe dzieci uczą się mówić słuchając ciebie, więc zacznij rozmawiać ze swoim maluszkiem od dnia jego narodzin. Im więcej mówisz do swojego dziecka, tym więcej ono się uczy. Dzieci uczą się w swoim własnym tempie, ale im więcej słów słyszą, tym lepiej. Na szczęście, codzienność daje Ci wiele możliwości komunikowania się z Twoim dzieckiem i angażowania się w „ciekawe rozmowy” z nim. Słowo rozmowa ma tu znaczenie kluczowe. Chodzi o to, byś nie „zagadała” swojego dziecka, a stawiała na dialog. Nawet, kiedy Twoje maleństwo nie wypowiada jeszcze samo żadnych konkretnych słów, pozwól mu się wypowiedzieć – miną, śmiechem, piskiem, okrzykiem radości. Moduluj swój głos, zmieniaj jego tonację i obserwuj reakcje maleństwa.

Słuchaj

Kiedy Twoje dziecko mówi, nawet jeśli wydaje Ci się to głupie i mało zrozumiałe, traktuj to jako pretekst do zapoczątkowania rozmowy. Słuchaj tego, co mówi do Ciebie i uzupełniaj informacje, aby zachęcić je do mówienia jeszcze więcej lub rozwinięcia tego, co już powiedziało, np.: Mówisz o ptaszku? Spójrz na jego szpiczasty dziób. Jakiego koloru jest jego dziób? Ptak potrafi latać bardzo wysoko w powietrzu.  

Wykorzystuj codzienne sytuacje

Potraktuj codzienne wydarzenia, takie jak kąpiel, ubieranie, spacer, zakupy lub wizytę znajomych w Waszym domu jako szansę do rozmowy ze swoim dzieckiem. Dyskusja o tym, co robicie wystarczy, by je zachęcić do werbalnej aktywności. Opisz, co robisz i zadawaj pytania. Używaj krótkich zdań i wielu różnych słów, np.: Mamusia teraz umyje Ci włoski; na włoskach Jasia jest piana, dużo piany; a teraz zrobimy herbatę i podamy ciastka; Jasio pomoże mamusi podać herbatkę; Marysiu, spójrz ile różnych bułeczek jest na tej półce, pomożesz mamusi wybrać najbardziej rumiany chlebek?

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz