Wybieramy NIANIĘ – Zasady dobrej rozmowy kwalifikacyjnej

Na co zwrócić uwagę, jakie pytania zadać, czego wymagać? Robimy burzę mózgów i staramy się Wam podpowiedzieć .

niania

Osoba, którą wprowadzamy do swojego domu, pełniąca istotną rolę w życiu dziecka, musi być wybrana bardzo starannie. Często nie wystarczy, abyśmy po prostu poprosili starszą sąsiadkę o zajęcie się parę godzin dziennie naszym dzieckiem. Idealną byłaby osoba nie tylko ciepła i miła, ale także  z wiedzą i praktyką pedagogiczną. Niestety, nie zawsze jest łatwo taką znaleźć, na pewno zaś należałoby wiedzieć, jak to zrobić. 

Za przykład odpowiedniej selekcji kandydatek mogą posłużyć kryteria, jakimi posługują się agencje niań na całym świecie. Do podstawowych zagadnień należą:

- konieczność posiadania referencji (najlepiej aby to był ktoś z polecenia, z odpowiednim doświadczeniem, np. jeśli mamy bliźniaki, lepiej aby osoba ta zajmowała się wcześniej bliźniakami lub dziećmi w podobnym wieku)

- podstawowe informacje o rodzinie, z której pochodzi, np. czy ma młodsze rodzeństwo i czy się zajmowała nim kiedy było małe

- z jakiego powodu chce zajmować się opieką nad dziećmi - dla pieniędzy, bo szuka drogi zawodowej i próbuje wszystkiego po trochu, bo kocha dzieci

- czy ma jakieś nałogi

- czy ma aktualną książeczkę zdrowia (niezbędne, jeśli chcesz nianię zatrudnić oficjalnie)

Co więcej?

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz