Zabawa to podstawa - od pierwszych tygodni!

Pomysły na zabawę z niemowlęciem. Już mającemu zaledwie 4 tygodnie maluszkowi możesz organizować czas.

zabawa z dzieckiem

Co daje zabawa z dzieckiem? Więcej, niż mogłoby się wydawać. Wspólna zabawa, obok takich najoczywistszych zalet, jak radość i frajda dla dziecka, to także ogromny pożytek dla niego - dzięki zabawie umacniasz swoją więź z maluszkiem. Więź ta to podstawa, która w przyszłości ukształtuje charakter Twojego dziecka, wpłynie na sposób budowania jego relacji z ludźmi oraz jego stosunek do siebie samego.

Zabawa z rodzicem to także bliskość dająca malcowi poczucie bezpieczeństwa oraz zaspokojenie potrzeby poznawania świata, która jest w nim od pierwszych chwil życia. Maleństwo opuszcza Twój brzuszek i jest to dla niego coś tak nowego i ekscytującego, jak na przykład dla Ciebie podróż do Indii – kraju zupełnie odmiennej kultury, dźwięków, barw i smaków. Podczas takiej podróży potrzebowałabyś przewodnika. Tak samo Twoje dziecko, by czuć się bezpiecznie, musi mieć kontakt ze swoim opiekunem.

Zapewnij swojemu okruszkowi przytulanie, łagodny głos i właśnie wspólną zabawę. Nawet kilkutygodniowe maluszki potrafią czerpać z takiej zabawy radość. Musi być ona tylko dopasowana do ich potrzeb i możliwości.

Pamiętaj o tym, że skomplikowane i wymyślne zabawki wcale nie są do dobrej zabawy potrzebne. Już od pierwszych chwil życia dziecka wspaniałym i wystarczającym doświadczeniem dla niego jest głos mamy, kołysanie, śpiew, głaskanie. Gdy dziecko jest starsze i coraz bardziej aktywne, to jego ciekawość otoczenia doskonale zaspokaja kontakt z przedmiotami codziennego użytku, takimi jak papier, garnki, miski, słoiczek po jedzeniu, myjka oraz możliwość rozchlapywania wody w kąpieli.

Niekiedy brakuje nam, mamom, pomysłów na zabawę. Jesteśmy zmęczone, bardzo zajęte codzienną pielęgnacją maluszka i nie mamy siły nic wymyślać. Dlatego przedstawiamy tu wiele dobrych pomysłów na zabawę z niemowlęciem (od nowowrodka do roczniaka), która jakby nie było, wymaga od mam nieco kreatywności. Z naszą ściągą będzie Ci łatwiej. 

Komentarze (4)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2013-05-15 22:31:46

re: Zabawa to podstawa - od pierwszych tygodni!

Kosi kosi lapci pojedziemy do babci od babci do dziadka i kupimy dwa jablka ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2013-05-15 18:35:11

re: Zabawa to podstawa - od pierwszych tygodni!

kosi kosi łapci pojedziem do babci, babcia da nam sera a dziadek cukiera:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2013-05-15 15:19:48

re: Zabawa to podstawa - od pierwszych tygodni!

kosi kosi łapci pojedziem do babci. Babcia zrobi luli a dziadziuś przytuli :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2013-05-15 15:18:23

re: Zabawa to podstawa - od pierwszych tygodni!

kosi kosi łapci pojedziem do babci. Babcia da nam kaszki a dziadek okraszki ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz