Zapobiegaj spłaszczaniu główki dziecka

Lepiej nie kłaść dziecka tylko na jedną stronę, aby nie spłaszczać mu główki i nie osłabiać mięśni szyi.

dziecko

Noworodki i niemowlęta mają tendencję do przekręcania główki w jedną stronę i wybierania jednej pozycji, lewej lub prawej, do spania. Zwykle wykręcają główkę w kierunku mamy, światła lub wyraźnych konturów i kontrastowych kolorów jakiegoś przedmiotu. Jednak noworodki mają stosunkowo miękkie kości czaszki, więc pozwolenie im na kładzenie główki na jedną stronę może skutkować niesymetrycznym spłaszczeniem jej. Tak samo kładzenie dziecka wyłącznie na wznak spowoduje, że będzie ono miało płaską główkę z tyłu.

Jeśli Twój maluszek również ma tendencję do odwracania główki w jednym tylko kierunku, zawsze, gdy to zauważysz, obróć ją w stronę przeciwną. Rób to najczęściej, gdy dziecko śpi, wówczas nie będzie to raczej przez nie odnotowane. Kładź maluszka na boczku, raz na jednym, raz na drugim. W ciągu dnia, kiedy jest najbardziej aktywne, możesz przekładać je w łóżeczku lub kołysce, raz niech główkę ma po stronie gdzie nóżki, a potem znów na odwrót. Powinnaś również w ten sposób zapobiec kręczu szyi u dziecka.

Kręcze szyi to nieprawidłowość, w której mięśnie szyi są z jednej strony silniejsze, a z drugiej słabsze. Dzieje się tak, gdy nosisz dziecko tylko na jednym ramieniu lub trzymając na piersi jego główkę układasz zawsze na jedną stronę. Nosząc w chuście także zwróć uwagę na to, aby dziecko miało główkę zwróconą raz w jedną, raz w drugą stronę. Dziecko z kręczem szyi, posadzone prosto, stale skręca główkę w tę stronę, którą podtrzymują wzmocnione mięśnie. Możesz temu zapobiec, a także naprawisz taką nieprawidłowość, jeśli zawczasu będziesz na co dzień układać maleństwo na dwie strony i tym samym wzmocnisz mięśnie szyi dziecka symetrycznie.

_________________

Źródło: W.M.R.J. Sears, Księga Dziecka. Od narodzin do drugiego roku życia, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2013.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz