Zmiany zasad przewożenia dzieci w samochodzie

5 marca 2015 r. Sejm przegłosował projekt zmian ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zmiany te dotyczą między innymi bezpieczeństwa naszych milusińskich.

autko

5 marca 2015 r. Sejm przegłosował projekt zmian ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ich wprowadzenie uzasadniane jest koniecznością dostosowania polskiego prawa do unijnych dyrektyw dotyczących stosowania pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci w pojazdach. Wynikają one z nowego Regulaminu Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ w sprawie jednolitych przepisów dotyczących homologacji ulepszonych urządzeń przytrzymujących dla dzieci stosowanych na pokładach pojazdów silnikowych (tzw. regulamin nr 129).

Proponowane zmiany, w zakresie przewożenia dzieci w pojazdach, przewidują:

• zniesienie granicy wieku 12 lat dla obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach lub innych urządzeniach, przy pozostawieniu ogólnego wymogu przewożenia dzieci poniżej 150 cm wzrostu w foteliku/innym urządzeniu zapewniającym bezpieczną jazdę.

• dopuszczenie przewozu dzieci na tylnym siedzeniu samochodu bez fotelika, pod warunkiem, że przewożone dziecko mierzy co najmniej 135 cm i jest przypięte pasami bezpieczeństwa. Ustawodawca precyzuje dodatkowo, że wyjątek ten ma dotyczyć wyłącznie sytuacji, kiedy dziecko nie mieści się w dostępnych fotelikach.

• dopuszczenie przewozu trzeciego dziecka na tylnym siedzeniu tylko w pasach bezpieczeństwa, gdy dwoje dzieci podróżuje w fotelikach i nie da się zainstalować trzeciego urządzenia tego typu. Dziecko podróżujące bez fotelika nie może mieć mniej niż 3 lata.

• doprecyzowanie przepisu mówiącego o zakazie przewożenia dziecka na przednim siedzeniu w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy w samochodzie, który wyposażony jest w poduszkę powietrzną dla pasażera. Według nowych przepisów można przewozić dziecko w ten sposób pod warunkiem, że poduszka zostanie dezaktywowana.

• doprecyzowanie przepisu dotyczącego montażu fotelika na przednim siedzeniu. Ustawa zwraca uwagę na konkretne zalecenia producenta, odnośnie używania fotelików samochodowych dla dzieci.

• doprecyzowanie zakresu informacji, jakie powinno zawierać zaświadczenie lekarskie zwalniające z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa.

• zobowiązanie kierowców autobusów do informowania pasażerów o konieczności zapinania pasów, jeśli pojazd jest w nie wyposażony.

Czy te zmiany są korzystne dla bezpieczeństwa naszych dzieci?

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz