Pozwalasz dziecku tak siedzieć? To duży błąd!

Bardzo często maluszki bawiące się na podłodze siadają w nieprawidłowej pozycji.

nieprawidłowy siad

Ugięte kolana, pupa między nóżkami, a stawy biodrowe zrotowane do wewnątrz to najwygodniejsza pozycja dla dziecka, jednak powinan zwrócić twoją uwagę. Siad w pozycji "W" pomaga dziecku zwiększyć płaszczyznę podparcia i daje większe poczucie stabilności czy równowagi podczas zabawy. Jest to pozycja wygodna przy przechodzeniu z raczkowania do siadu i z siadu do raczkowania. Normą jest, gdy siad "W" jest jednym z kilku sposobów siadania przez dziecko. Gdy maluch siada tylko w ten sposób, powinnaś interweniować.

Nie wszystkie maluszki mają tendencję do takiego siadania. Najczęściej problem tyczy się maluszków, które po porodzie miały obniżone napięcie mięśniowe, maluchów, które mają problemy z równowagą lub mają tendencję do hipermobilności stawów. Słabe mięśnie brzucha, a podniesione napięcie w grzbiecie może także sprawiać, że maluch polubi pozycję "W".

Warto więc zawczasu maluszka często kłaść na brzuszku. W ten sposób, zanim dziecko zabierze się za siadanie wystarczająco wzmocni mięśnie. Pamiętaj by powierzchnia, na której kładziesz niemowlę, nie była zbyt miękka. Problem niewłaściwego siadu tyczy się także maluszków, które były zbyt wcześnie sadzane i okładane poduszkami, czy nakłaniane do chodzenia.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz