14 procedur po urodzeniu dziecka

Noworodek, który przychodzi na świat w szpitalu, jest ważony i mierzony. Personel medyczny ma także obowiązek wykonać szereg dodatkowych procedur.

noworodek po porodzie

W sali porodowej osoba sprawująca opiekę nad noworodkiem, po zważeniu i zmierzeniu, jest zobowiązana do wykonania następujących zadań:

  • Natychmiast po urodzeniu, wokół nadgarstków obu rąk lub kostek obu nóg dziecka zakłada opaskę identyfikacyjną noworodka z danymi: nazwisko i imię matki, płeć dziecka, data i godzina urodzenia.
  • Pępowinę przecinana jest po ustaniu w niej tętna, czyli 1 do 3 minut po urodzeniu. Na kikut pępowiny zakłada się jałowy zacisk.
  • Kontakt matki i dziecka „skóra do skóry” powinien nastąpić zaraz po przecięciu pępowiny. Jeżeli nie ma bezwzględnych przeciwwskazań medycznych, dziecko powinno być położone na piersi mamy.
  • Osuszenie noworodka i ułożenie go na stanowisku pielęgnacyjnym (lub w inkubatorze, jeśli wymaga tego jego stan zdrowia) - zwykle wyposażonym w promiennik podczerwieni (temperatura na poziomie kocyka, na którym leży noworodek, nie powinna być niższa niż 34 stopnie Celsjusza).
  • Odśluzowywanie z dróg oddechowych - kiedyś przeprowadzano je u wszystkich nowonarodzonych dzieci, teraz zalecane jest wyłącznie u noworodków z niską punktacją w skali Apgar oraz u noworodków urodzonych przedwcześnie.
  • Ocena stanu noworodka - noworodek jest oceniany na podstawie skali Apgar, jednak pierwsza ocena jego stanu musi być wykonana w pierwszej minucie jego życia. Możną ją przeprowadzić na brzuchu matki, jeżeli nie występują przeciwwskazania zdrowotne. Wyniki tej oceny należy odnotować w dokumentacji medycznej.
  • Jednorazowo, najlepiej w formie zastrzyku, w ciągu pierwszych sześciu godzin po urodzeniu podawana jest witamina K - chroni noworodki przed groźnymi krwawieniami, które mogą się zdarzyć z uwagi na niedobór tej witaminy w ich organizmie.
Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz