Amniotomia - czy to w ogóle ma jakiś sens?

Amniotomia to coraz częstsza praktyka w polskich szpitalach. Im częściej jednak się ją wykonuje, tym więcej osób jest przeciwko.

poród

Amniotomia to obcobrzmiący wyraz, który wzbudza zakłopotanie wśród większości ciężarnych. Czy jest się czego bać? Raczej nie, ale czy rzeczwiście jest to konieczne?

Amniotomia - co to jest?

Amniotomia to nic innego jak powszechnie znane przebicie worka płodowego, lub - bardziej profesjonalnie - przerwanie błon błodowych. Nadrzędnym celem zabiego jest przyspieszenie porodu lub wywołanie poronienia. Jest to też jedna z najstarszych metod indukcji porodu.

Amniotomia - kiedy się ją wykonuje?

Amniotomia jest wykonywana pod koniec pierwszej fazy porodu. Wskazaniem do jej wykonania jest sytuacja, kiedy pęcherz płodowy nie pęka samoistnie.Dzięki amniotomii dziecko może rozpocząć drogę w kierunku ujścia dróg rodnych. Zabieg powinien być wykonywany wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Amniotomia to również ostateczność, gdy zawiodą wszystkie sposoby na przyspieszenie porodu. Standardy postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem wskazują na to, że amniotomia powinna być ograniczona do niezbędnego minimum.

Amniotomia - czy jest bezpieczna?

Czasami nie ma innego wyjścia i kobieta musi skorzystać z przebicia pęcherza płodowego. Wszystko jednak konsultuj nie tylko z położną, lecz także z lekarzem. Postaraj się tuż przed terminem porodu porozmawiać również z lekarzem prowadzącym, jak on się na to zapatruje i jakie ma dla Ciebie zalecenia. Oczywiście ani Ty, ani lekarz nie będziecie mieli w pełni wpływu na przebieg porodu, ale zawsze możesz być pewniejsza podczas podejmowania decyzji.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz