Na czym polega badanie przezierności karku u płodu i dlaczego się je wykonuje?

Ważne badanie, które pozwoli wykluczyć poważne choroby, m.in. zespół Downa czy zespół Turnera. Czy wiesz, kiedy należy je wykonać?

badanie usg

Każda z nas troszczy się o swoje dziecko, które nosi pod sercem. Wykonujemy więc regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza, badanie USG. Pozwala ono nie tylko dać pewność prawidłowego rozwoju organów dziecka, ale sprawdza też szereg innych rzeczy. Podczas badania wykonanego pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży lekarz powinien zbadać również przezierność karkową płodu. Dlaczego jest to tak ważne badanie i w jaki sposób należy interpretować jego wynik?

Przezierność fałdu karkowego (w skrócie z angielskiego NT) to parametr oceniany podczas badania USG. Odzwierciedla on odległość między tkanką podskórną a skórą na wysokości karku płodu. Zwiększenie wartości NT występuje m.in.: w zespole Downa, zespole Edwardsa, a zwłaszcza w zespole Turnera.

Przezierność karkowa u płodu powstaje wskutek naturalnego nagromadzenia się limfy w okolicach karku. Fałd karkowy ulega zazwyczaj wchłonięciu w II trymestrze.

Jak przeprowadza się badanie przezierności karkowej?

Badanie przezierności karkowej polega na zmierzeniu fałdu w najszerszym miejscu karku. Pomiaru tego dokonuje się na podstawie dwuwymiarowego obrazu z USG. Oprócz przezierności karkowej sprawdza się też, czy u płodu wykształciła się kość nosowa.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2017-11-08 18:15:25

Mieszkam w Danii i badanie przezierności karku jest obowiązkowe ok. 12tyg ciąży, bez względu czy jest się w grupie ryzyka czy nie. I myślę że jest to bardzo dobre, bo nie trzeba robić dodatkowych badań i być spokojnym o maluszka.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz