Noworodki narażone są na brak opieki w szpitalach

Rzecznik Praw Dziecka alarmuje, że za mało jest pielęgniarek i położnych na dyżurach w szpitalnych oddziałach.

polozna w szpitalu

Niedostateczna liczba pielęgniarek i położnych podczas dyżurów oraz konieczność objęcia opieką zbyt dużej liczby pacjentów powoduje obniżenie jakości świadczeń zdrowotnych i opieki pielęgnacyjnej, negatywnie wpływając na bezpieczeństwo zdrowotne najmłodszych pacjentów.

Interwencja Rzecznika Praw Dziecka jest reakcją na pismo prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położonych, która zwróciła uwagę na problem konieczności wyeliminowania jednoosobowych dyżurów pielęgniarek i położnych w zakładach leczniczych.

- Taka praktyka nie pozwala na sprawowanie opieki z należytą starannością i z zachowaniem bezpieczeństwa pacjentów, co ma bezpośredni wpływ na występowanie zdarzeń niepożądanych, w tym także błędów medycznych – podkreśla Zofia Małas w liście do RPD.

Rzecznik zaalarmował, że problem dotyczy małoletnich pacjentów, których bezpieczeństwo w czasie hospitalizacji związane jest z zagwarantowaniem właściwej opieki, sprawowanej przez pielęgniarki i położne. Mimo że kierownicy szpitali mogą zatrudniać większą liczbę personelu, nie robią tego, kierując się względami ekonomicznymi.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz