Co to jest połóg?

Jak być mamą, gdy w organizmie następują takie zmiany? Co dzieje się z ciałem kobiety po porodzie? Co to właściwie jest połóg?

połóg

Połóg to czas po ciąży i porodzie, w którym stopniowo ustępują zmiany ciążowe, a ustrój wraca do  stanu sprzed ciąży. Połóg z reguły trwa około sześciu tygodni.

Czas połogu dzielimy na trzy okresy:

  • połóg bezpośredni - pierwsze 24 godziny po porodzie
  • wczesny połóg - pierwszy tydzień po porodzie
  • późny połóg - trwający do 6 tygodni po porodzie

U każdej z kobiet połóg przebiega inaczej. Niektóre kobiety przechodzą połóg stosunkowo łagodnie, innym poważnie daje się on we znaki. Zmiany połogowe w zachodzą zarówno w ciele, jak i w psychice oraz warstwie emocjonalne.

Połóg – pierwsze chwile po porodzie

W pierwszej dobie połogu, na skutek skurczu macicy, objętość krwi w organizmie kobiety po porodzie wzrasta o około 600 ml. W tym czasie również wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia poporodowej choroby zakrzepowej. Aby jej zapobiec należy wykonywać proste ćwiczenia oddechowe, ruszać się, wstawać z łóżka i często zmieniać położenie ciała. Pierwsza doba po porodzie to również czas występowania skrajnych emocji.

Ból brzucha w czasie połogu

Przez pierwszy okres połogu doskwiera ból brzucha – dokładnie taki, jak w czasie okresu. Za skurcze i bóle brzucha w czasie połogu odpowiedzialna jest obkurczająca się macica. Proces ten nazywa się inwolucją macicy. Obkurczanie się macicy odczuwane jest najsilniej w pierwszych dniach po porodzie. Ból nasila się podczas karmienia.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz