Jedzenie podczas porodu może... go przyśpieszyć!

Zapewne słyszałaś od położnych, że lepiej w czasie porodu nic nie jeść. Nowe badania mówią natomiast, że posiłek podczas porodu może być bardzo korzystny dla rodzącej.

poród

Jak wiadomo kobieta, której akcja porodowa się rozpoczęła, powinna unikać spożywania jedzenia. Co ciekawsze, przestroga ta sięga aż lat 40. ubiegłego wieku. Już wtedy ostrzegano przyszłe musie, by nie jadły, gdyż w przypadku znieczulenia może dojść do wymiotów lub aspiracji treści żołądkowych, natomiast zachłyśnięcie treścią żołądkową może być przyczyną ciężkiego zapalenia płuc. Na podstawie badań amerykańskiego położnika Curtisa Mendelsona na wielu salach porodowych wprowadzono zakaz jedzenie i picia dla rodzących i obowiązuje on do dziś... tyle że nie ma on racji bytu.

Eksperyment Mendelsona przeprowadzony był w czasach, gdy w szpitalach powszechnie stosowano znieczulenie ogólne (również przy porodach zabiegowych), bez efektywnego zabezpieczania dróg oddechowych. Współczesne metody znieczulania, a także umiejętności anestezjologów skutecznie zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia tak poważnych powikłań. Co ciekawsze głodny żołądek wytwarza więcej kwasu żołądkowego, a to z kolei teoretycznie może zwiększyć ryzyko aspiracji (objaw Mendelsona) i zapalenia płuc. Wiele współczesnych badań wykazuje, że brak możliwości jedzenia i picia podczas porodu może wręcz zaszkodzić rodzącej.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

GOSC
2017-02-23 13:22:17

podczas ostatniego porodu tuz przed zjadłam szpitalny bo szpitalny obiad i nic mi nie było wrecz przeciwnie nie czułam głodu heh wiec mysle ze jesc sie powinno bo dwa wczesniejsze na głodniaka

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz