W jaki sposób poród wpływa na maluszka?

Poród to ogromne wydarzenie w życiu dziecka, które - mimo że niezapamiętane - pozostawia po sobie wiele śladów. Czy wiesz jakich?

poród

Wielu badaczy wskazuje, że poród ma niebagatelne znaczenie na wiele aspektów życia dziecka. Najważniejsze dla dziecka jest to, jaką drogą przyszło na świat (naturalnie czy przez cesarskie cięcie) oraz czy przebywało z mamą po narodzinach. Poród jest emocjonującym przeżyciem nie tylko dla mamy, ale także dziecka.

Jaka jest różnica między cesarskim cięciem a porodem naturalnym?

Bez wątpienia lepiej rodzić siłami natury. Czasem jednak nie ma takiej możliwości i pozostaje nam tylko cesarskie cięcie. Warto pamiętać, że należy je wykonywać wyłącznie ze wskazań medycznych, robiąc to dla własnego komfortu, możemy skrzywdzić dziecko, ponieważ dzieci rodzące się przez cesarskie cięcie mają słabszą odporność niż dzieci rodzące się naturalnie. Uważa się również, że dzieci rodzące się naturalnie są w przyszłości pewniejsze siebie i spokojniejsze.

Czy dziecko aktywnie uczestniczy w porodzie?

Poród to wysiłek nie tylko dla matki, lecz także dla dziecka. Rodzące się dziecko jest całkowicie świadome zmiany stanu rzeczy: słyszy, odbiera bodźce, czuje i aktywnie uczestniczy w procesie własnych narodzin.

Czego może nauczyć dziecko poród?

Dziecko nie ma pojęcia, że po drugiej stronie jest życie i jest mama. Doświarczenia prenatalne są więc fenomenalnym podłożem dla rozwoju psychofizycznego dziecka, co najpewniej wpływa później na wiele jego zachowań.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz