Dlaczego warto wybrać poród rodzinny [FOTO]

Te zdjęcia mówią więcej niż tysiąc słów!

poród rodzinny

Poród we dwoje

Mamy, które rodziły wraz ze swoimi partnerami, wiedzą doskonale, że ten rodzaj wsparcia jest nieoceniony. Wszak nie ma na świecie bliższej Ci osoby niż ojciec Twojego ukochanego dziecka. „Rewelacja. Nie wyobrażam sobie, żeby go nie było przy mnie. Przeżył poród z wielką radością, ale też ze stoickim spokojem” – pisze Kasia. „Mój mąż bardzo mi pomógł. Do dzisiaj opowiada wszystkim, że poród rodzinny jest niesamowitym przeżyciem” – dorzuca Beata. W czym tak bardzo pomaga obecność mężczyzny przy porodzie?

Mężczyzna przy porodzie - dlaczego potrzebny?

Przeżywanie tak ważnego momentu, jakim jest poród, z życzliwą osobą, zapewni ci poczucie bliskości, zrozumienia i akceptacji, a zniweluje uczucie osamotnienia i lęku. Twój partner pomoże ci przede wszystkim w zachowaniu spokoju przy porodzie. Tak, jak zapewnia Ci poczucie bezpieczenstwa na co dzień, tak i w trakcie porodu, doświadczenia tak pięknego, jak i trudnego, będziesz czuła się przy nim bezpieczniej. Pomocne może być trzymanie się za ręce, przytulanie, a także mobilizacja do dalszego wysiłku i doping w chwili załamania. 

„Ja rodziłam przy mężu i nie wyobrażam sobie, aby mogło być inaczej. Zniósł to dzielnie, wspierał mnie i dopingował, a na koniec nawet sam przeciął pępowinę. Przyznał, że był to magiczny moment, kiedy poczuł silną więź z dzieckiem” – opowiada Karolina.

Czy mężczyźni chcą być przy porodzie?

Jeden z internautów, który był obecny przy porodzie swojej żony odpowiada krótko: „Oglądanie ośmiogodzinnej męki to nie przyjemność. Ale nie żałuję – to było ważne doświadczenie. Jednak drugi raz bym tego nie powtórzył”. Podobne zadanie ma inny tatuś: „Nie żałuję, warto było, choć nie jest to cudowne przeżycie, ale ciężkie i wzruszające. Trochę mnie przeraziła ilość krwi i zimne podejście personelu” – wyznaje.

Ginekolog-położnik prof. Longin Marianowski w poradniku „Od poczęcia do narodzin” pisze: „Podejmując decyzję o porodzie z mężem, musicie mieć pewność, że oboje tego chcecie. Szczególnie ważne jest twoje zdanie, ale ojciec dziecka również powinien być przekonany, że chce uczestniczyć w porodzie. Mężczyzna nie powinien jednak odczuwać żadnej presji, a ty nie powinnaś czuć się zobowiązana do udzielenia zgody na wspólny poród.".

 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz