Dziecko przy porodzie [ZDJĘCIA]

Pojawienie się nowego członka rodziny to niezwykły czas także dla pierworodnych.

dziecko

Coraz częściej na zachodzie małe dzieci towarzyszą swoim mamom w narodzinach młodszego rodzeństwa. Zwolennicy twierdzą, że poród to coś naturalnego i zdrowego, a takie przeżycie sprawi, że rodzeństwo będzie sobie bliższe. Przeciwnicy uważają, że obserwowanie matki, która cierpi, może być przeżyciem traumatycznym i mieć negatywny wpływ na psychikę dziecka. Także matka obawiająca się reakcji dziecka może hamować poród. 

W Polsce zjawisko uczestnictwa starszego rodzeństwa w porodzie nie jest powszechne, choć zdarza się już obecność dzieci przy porodach domowych. Warto zauważyć, że zwyczaje porodowe zmieniają się, coraz częściej kobiety decydują się na porody domowe, a porody w towarzystwie męża czy douli są czymś, co już nikogo nie dziwi. Regularne pojawianie się dzieci przy porodzie młodszego rodzeństwa na porodówce może być tylko kwestią czasu. Maluchy coraz częściej są wychowywane w dużej świadomości i wiedzą, że małych dzieci nie przynoszą bociany. Położne i doule zaznaczają jednak, że dziecko nie powinno być przy porodzie cały czas, może być na początku i na samym końcu porodu. Maluchowi natomiast powinno się oszczędzić widoku tego co mama czuje podczas porodu.

Zobacz na zdjęciach poruszające momenty z pożegnań ciężarnych mam i ich dzieci, a także z rodzinnych powitań nowego członka rodziny.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz