W przyszłym roku narodziny dziecka zarejestrujesz w szpitalu

Na razie program rejestracji narodzin jest realizowany pilotażowo w jednym ze szpitali w Ełku.

Formalności po porodzie

- Chcemy zaoferować możliwość rejestracji nowo narodzonego dziecka bez konieczności wyprawy do USC. Dziecko przyszło na świat, jest określonej płci, w takim i takim dniu – z tym się wiąże szereg następstw prawnych. Proces rejestracji jest ważny – zapowiadała w kwietniu Anna Streżyńska, minister cyfryzacji w rozmowie z Radiem Zet.

W piątek w Ełku pani minister poinformowała, że Ministerstwo cyfryzacji w 2018 roku wdroży w całym kraju program rejestracji narodzin dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego poprzez pełnomocnika w szpitalu. Na razie program jest realizowany jako pilotaż w jednym szpitali w Ełku od 17 lipca b.r. Jak poinformowała, minister program przebiega sprawnie i jest dobrze odbierany przez rodziców.

- Rejestracja dziecka to ważna, celebrowana chwila w życiu rodziny, dlatego interesuje nas ludzkie odniesienie do usługi, jaką proponujemy, czy ona jest w ogóle potrzebna i które jej elementy rodzice chcieliby zatrzymać dla siebie. Dlatego obserwujemy, jakie potrzeby ludzkie są ważne; czy pełnomocnik szpitalny, czy usługa w pełni scyfryzowana - powiedziała Streżyńska.

Uproszczony sposób rejestracji narodzin dziecka przez pełnomocnika szpitalnego będzie możliwy już pod koniec tego roku, natomiast w 2018 roku proces ten będzie przebiegał w pełni cyfrowo

Jak teraz można zarejestrować dziecko?

Informację o urodzeniu dziecka należy zgłosić 21 dni od daty sporządzenia karty urodzenia. Za przygotowanie takich dokumentów odpowiada szpital i to jego przedstawiciel musi przekazać kartę do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla danego szpitala.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz