HBAC: Poród domowy po cesarce? To możliwe!

`Raz cięcie cesarskie – zawsze cięcie cesarskie` - to powiedzenie jest mocno przeterminowane.

Poród domowy po cesarce

Przez lata, istniało wśród położników przekonanie, o konieczności przeprowadzania kolejnej operacji po wcześniejszym cięciu cesarskim. Dowodziło tego bardzo popularne stwierdzenie: "raz cięcie cesarskie – zawsze cięcie cesarskie" (Cragin, 1916 r.).

Zmianę tych poglądów przyniosły dopiero wieloletnie badania naukowe, potwierdzające niezaprzeczalne korzyści z podejmowania próby porodu naturalnego po cięciu cesarskim. Udowodniono, że VBAC wiąże się ze zdecydowanym zmniejszeniem zachorowalności pooperacyjnej i szybszym powrotem do zdrowia. Po takim porodzie kobiety zdecydowanie częściej podejmowały pozytywne próby karmienia naturalnego oraz częściej decydowały się na kolejne ciąże. Jednak ten medal ma dwie strony. Według najnowszych badań VBAC kończy się powodzeniem w 72-75 % przypadków.

Amerykańscy specjaliści zachęcają także do porodu w domu po cesarskim cieciu, czyli HBAC. Poród w domu jest w Stanach dość powszechny i możliwy dla wszystkich kobiet, których ciąża jest obarczona niskim ryzykiem. Pierwsze cesarskie cięcie nie sprawia, że kolejna ciąża jest bardziej ryzykowana. Zgodnie z wytycznymi Amerykańskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, jeżeli miałaś nie więcej niż dwie cesarki, a poprzedni poród odbył się 18 miesięcy przed obecną ciążą, nie ma przeciwwskazań do naturalnego porodu.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz